Dzisiaj jest poniedziałek, 11 grudzień 2023 r., 345 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co ty gwiżdżesz?! Analiza # 62

W naszym cyklu „Co ty gwiżdżesz?!” chcemy pomóc porozumieć się wszystkim ludziom interesującym się futbolem: sędziom, zawodnikom, trenerom i kibicom. Przepisy Gry ewoluują, zmieniają się interpretacje – naprawdę warto być na czasie! Oto kolejne dwie ciekawe sytuacje z tego samego ekstraklasowego meczu.Czytaj więcej
Mirax klasa B. Jagiar przegrał, ale zachował fotel

Za nami kolejna seria spotkań w Mirax Klasie B. W grupie I liderem jest Gracja II Tczów, która jako jedyna nie doznała porażki. Z kolei w grupie II Jaguar Wolanów przegrał z Iskrą Zbrosza Duża, ale mimo straty punktów zachował fotel lidera.Czytaj więcej
Wosztyl, klasa A, gr. 2: Ścisk na górze tabeli

Liderująca w grupie II Wosztyl Klasy A, Oronka Orońsko pauzowała. Pozostali rywale mieli dużą szansę na dogonienie Oronki. Jednak dość nieoczekiwanie pierwsze punkty stracił Sokół Przytyk. Z kolei Ruszcovia Borkowice w derbach powiatu przegrała z Orłem Gielniów, który wskoczył na drugie miejsce w tabeli.Czytaj więcej
RAPO Klasa A, grupa 1. Młodzik Radom wciąż bez straty

Młodzik Radom w grupie I Rapo klasy A, nie zwalnia tempa i jako jedyny w lidze ma komplet punktów. Bardzo dobrze jesień zaczęłą ekipa Zwolenianki Zwoleń, która jest wiceliderem. Na kolejnych lokatach panuje duży ścisk i jeszcze wiele się wydarzy.Czytaj więcej
Tymex Liga Okręgowa. Zmiany w czołówce. Szczególna chwila dla Centrum

To była szczególna chwila dla Centrum Radom. Drużyna pierwszy raz zagrała na swoim boisku na Godowie. Historia zatoczyła koło i "Godowiacy" wrócili do siebie. Zbiegło się to również z zajęciem fotela lidera przez ten klub. Ta kolejka przyniosła szereg niespodzianek. Proch Pionki sensacyjnie przegrał z Królewskimi Jedlnia. Takiego wyniku chyba nikt się nie spodziewał. Wspomniani wcześniej Centralni zremisowali z Mazowszem. W pojedynku dwóch czołowych ekip, Orzeł Wierzbica przegrał z KS Warka. Dzięki temu warczanie wskoczyli na drugie miejsce. Świetnie w roli beniaminka radzi sobie Zodiak Sucha. Na dole tabeli trzy drużyny wciąż bez zwycięstwa.Czytaj więcej
W poniedziałek biuro ROZPN nieczynne

Informujemy, że w poniedziałek, 18 września, biuro Radomskiego Okręgowego Związku PIłki Nożnej przy ul. Chrobrego 52, będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy.(kategoria2: Aktualności, dodano: 15-09-2023)
Obsada sędziowska 16-17.09.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę (kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 14-09-2023)
Sędziowska jedenastka #11 Tomasz Posuniak
"Sędziowska jedenastka" oraz numer dzisiejszej jej odsłony zbiega się w jedno - jest to ostatnie wydanie przed przerwą, która potrwa kilka miesięcy. Sędzią, który kończy pierwszy sezon, będzie bardzo dobrze znany Tomasz Posuniak - były sędzia asystent 2 ligi.
Zapraszamy do lektury.
 
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
" W czerwcu 1980r w siedzibie Wojewódzkiej Federacji Sportu przy ul. Młynarskiej u prezesa Cz. Alberskiego i Z. Cyrna. Razem ze mną kurs ukończyli m.in. T. Stanios i S. Augustyniak. Jedno z pytań brzmiało: „Jakiego koloru są te skrawki materiału?”. Ku naszemu zdziwieniu, chodziło o to czy ktoś nie jest daltonistą. Po ukończeniu kursu zaczynała się prawdziwa droga przez mękę: jak zdobyć strój sędziowski. Jednym ze sposobów było farbowanie białej koszuli w punkcie przy ul. Rwańskiej, przypinany był na zatrzaski biały kołnierzyk. Był to patent kolegi Romka Małka. Czekało się na zebranie, które było co tydzień. Czytana była obsada i umawianie się na mecz, na który jeździło się PKP lub PKS lub okazją. W tych sprawach mistrzem był Jasio Borek, który posiadał wszystkie rozkłady jazdy.”
 
2. Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
" Jak chyba każdy młody chłopak trochę grałem w piłkę, interesowałem się sportem (chodziłem na mecze nie tylko Radomiaka ale i Broni, Czarnych czy Startu). Nawiasem mówiąc moim sąsiadem z piętra był legendarny piłkarz Radomiaka – Maciej Jaśkiewicz. Gdy kolega z podwórka zapisał się na kurs sędziowski, namówił mnie i tak to się zaczęło."
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
„Kopałem w grupach młodzieżowych Radomiaka u trenera Leszka Krzysiaka.”
 
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
"Na pewno debiut 31.08.1980r na klasie „O” Mazowsze Grójec – Kozienice z J.Pytlarzem i Z. Kupidurą, z którym kończyłem kurs sędziowski. Czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że na klasę „O” jedzie dwóch debiutantów na linie?
Jedyny mój mecz w Ekstraklasie (dawniej I ligi) Stomil Olsztyn – Wisła Kraków z trenerem Franciszkiem Smudą. Sędziowałem go razem z Mirkiem Milewskim i Krzyśkiem Jendą. Jazda samochodem z Mirkiem należała do mocnych wrażeń, o czym przekonał się jadący z nami na mecz komentator Canal+ Mateusz Borek. Powrót na pewno zapadł każdemu w pamięć."
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
 " To pytanie jest spóźnione o ładne parę lat. Ale cieszę się, że sędziowałem przez te 40 lat na wielu legendarnych stadionach w Polsce."
 
6. Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
 " Na swojej drodze sędziowskiej spotkałem wielu sędziów, od których wziąłbym jakieś cechy potrzebne do dobrego sędziowania i sposobu bycia. Jerzy Figas – kultura, sposób bycia, nienaganne maniery; Stefan Marek – charyzma, podkreślenie, że jedna osoba rządzi na boisku; Mariusz Posuniak – luz, komunikatywność, ułożenie sobie relacji z zawodnikami. Dobry sędzia to nie tylko znajomość przepisów czy bieganie, ale charyzma, kultura, sposób bycia, komunikatywność, łatwość nawiązywania relacji sędzia-piłkarz, sędzia-działacz."
 
7. Czym zajmujesz się na co dzień? 
 " Jestem pracownikiem cywilnym KWP z siedzibą w Radomiu. "
 
8.Czy chciałbyś zostać obserwatorem? 
" Może na koniec przygody z gwizdkiem. Jeszcze nie teraz, zobaczymy jak zdrowie pozwoli."
 
9. Co chciałbyś zmienić w przepisach gry? 
 " Myślę, że należy ujednolicić pojęcie zagrania piłki ręką, pracę VAR i czas gry. Niedługo mecz piłkarski będzie trwał ponad 2 godziny.
A przy okazji, może by ktoś w PZPN pomyślał o nowych stawkach sędziowskich w niższych ligach. Ciągle słyszymy, że trwają jakieś tam prace. Przecież my nie dostajemy za darmo z PZPN strojów sędziowskich. Musimy je kupić. A gdzie opłaty za licencje, PZU, KFD, KFP. Czy to zachęci młodych do sędziowania? Śmiem wątpić."
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
 " Było ich tak wiele na przestrzeni tych 40 lat. Na pewno dużą część niektórzy z was je znają. Do historii przeszły przypadki słynnych powrotów z meczów sędziego, który jedzie na egzaminy III ligi bez butów do biegania i długopisu, sędziego II ligi, który kupuje zegarek w kiosku „Ruchu”, bo zapomniał swojego. Pamiętam też przypadek, gdy sędziowaliśmy mecz u beniaminka III ligi. Normą wtedy było wręczanie proporczyków klubowych sędziom. Ku naszemu zdziwieniu gospodarze wręczyli nam reklamówki ze…. swojskimi wędlinami, gdyż nie mają jeszcze proporczyków. Wiadomo co byście bardziej woleli? W latach 90-tych prezes Figas kupił sobie psa, który wabił się „Lord”. Jakimś dziwnym trafem później na „Żeromce” można było spotkać kilku sędziów na spacerach z „Lordem”.
 
11.Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
 "Mam satysfakcję, że kilka osób już zachęciłem. Najpierw Tomka Wróbla, z którym chodziłem do „Mechanika”, później brata Mariusza, który stażem w III lidze przebił chyba samego prezesa Stefana a także syna Michała. Jeśli ktoś kocha piłkę nożną, lubi nowe nieraz trudne wyzwania, poznawać nowych ciekawych ludzi i nowe miejsca i nie pyta się „ile będę za to miał pieniędzy”, to szczerze zapraszam. Warto. Spójrzcie na klasę S – seniorów. Nie ma tych ludzi i nie ma organizacji. Sędziują po 30-40 lat. I jeszcze im się chce. Coś w tym musi być."
 
 Chciałbym też podziękować tym osobom i sędziom, działaczom, z którymi dane mi było się spotkać na 43-letniej już przygodzie z gwizdkiem. Swojej rodzinie, która wie co to są powroty z meczów, prezesowi S. Markowi, T. Kułakowskiemu i mojemu bratu Mariuszowi, z którym zjeździłem III ligowe boiska w Polsce, tym, dzięki którym zaistniałem na II ligowych boiskach K. Gilewskiemu, J. Gryczce, T. Siwcowi, J. Oparcikowi, pracownikom biura ROZPN: Paulinie i Przemkowi, za te 10 lat, gdy byłem obsadowym. Obecnemu zarządowi z prezesem Danielem Maciejewskim na czele życzę: niech próbują, niech walczą, niech pomagają, niech załatwiają ,aby moja przepowiednia sprzed lat przeszła już do historii „Minie wiele lat, zanim przekroczymy Wisłę."


(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 13-09-2023)
Ważne dokumenty na Walne Zgromadzenie MZPN

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przypomina, że w dniu 22 września 2023 roku odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów Mazowieckiego ZPN. Delegatami na Zgromadzenie są osoby, które były delegatami na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym MZPN w dniu 11.06.2021 roku. W przypadku wyboru nowego delegata (zmiany) prosimy o wypełnienie załączonego wykazu i przesłanie do siedziby Związku wraz z uchwałą klubu o zmianie delegata oraz obowiązkiem informacyjnym RODO.

Poniżej znajdziecie dokumenty do ściągnięciaCzytaj więcej
Znamy pary ćwierćfinałowe ForBET Pucharu Polski

W siedzibie radomskiej delegatury Mazowieckiego ZPN, rozlosowano pary ćwierćfinałowe ForbET Pucharu Polski. Szykują się bardzo ciekawe mecze.Czytaj więcej
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Mazowiecki Związek Piłki Nożnej serdecznie zaprasza kluby do udz...

Kluby i szkółki piłkarskie, które nie złożyły jesz...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przypomina, że w dniu 22 wrześni...

Przed rozgrywkami ligowymi warto zapoznać się dokładnie z nowym ...

Informujemy, że ze względów urlopowych, w dniach 28 czerw...
KALENDARIUM
grudzień, 2023
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.