Dzisiaj jest sobota, 10 czerwca 2023 r., 161 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja z CORE POLSKA 9.2

W Jarocinie w województwie wielkopolskim w dniach 24-29 maja 2023 odbyło się zgrupowanie dla sędziów CORE Polska 9 organizowane przez Kolegium Sędziów PZPN. CORE Polska  ( z ang. Centre of Refereeing Excellence) to sędziowska akademia PZPN, w której co roku bierze udział 16 arbitrów – po jednym z każdego województwa. Szkolenie CORE co do zasady trwa jeden sezon. W ciągu sezonu odbywają się dwa zgrupowania - jedno jesienią, drugie zaś wiosną.

 

 

W środę (24 maja) odbyło się uroczyste otwarcie kursu i rozlosowanie obsady na mecze III ligi. Do wylosowania były mecze : Sokół Kleczew – Unia Swarzędz, Polonia Środa Wlkp. – Cartusia, MKS Kluczbork – Miedź II Legnica, Chrobry II Głogów – Gwarek Tarnowskie Góry.  Mecz Chrobry – Gwarek wylosował nasz kolega  Norbert Chrząstek i poprowadził go w roli sędziego. Na liniach asystowali  mu: SA1 – Krzysztof Robert (Dolnośląski ZPN), SA2 – Maciej Kuropatwa( Śląski ZPN). Sędzią technicznym był Adam Marczuk (Kujawsko-Pomorski ZPN). Obserwatorem z ramienia PZPN, a jednocześnie instruktorem CORE był Julian Pasek. Mecz zakończył się porażką Gospodarzy 0:3.

 

 

Czwartek (25 maja) to dzień intensywnej pracy od samego rana. Już od godziny 9:00 sędziowie wraz z instruktorami omawiali swoje mecze z środy w kontekście podjętych decyzji, oceny zdarzeń w polach karnych, zarządzania, poruszania się po boisku. Po zajęciach, wieczorem przyszedł czas na  odnowę biologiczną i zajęcia aqua aerobiku przeprowadzone przez instruktora przygotowania fizycznego sędziów FIFA, UEFA i PZPN – Grzegorza Krzoska. Po tak intensywnym dniu sędziowie przed snem jeszcze musieli przygotować w swoich zespołach samooceny ze spotkań, które prowadzili.

 

 

Piątek (26 maja) rozpoczął się wcześnie rano od pomiarów antropometrycznych. Pomiar tkanki pozwolił na ocenę postępów sędziów w przygotowaniu fizycznym względem zgrupowania jesiennego.  Po śniadaniu instruktor Grzegorz Krzosek przeprowadził test UEFA 20 – injury prevention . Jest to test, który ma za zadanie pokazać siłę poszczególnych grup mięśniowych, zakresy ruchomości w stawach oraz stabilizację posturalną. To wszystko jest bardzo ważne w aspekcie zapobiegania kontuzjom. Po zakończonym teście przyszedł czas na zajęcia praktyczne na boisku, które poprowadził sędzia I ligi – Szymon Łężny. Sędziowie mieli za zadanie odwzorować sytuacje boiskowe i prawidłowo nimi zarządzić. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów, którzy po zakończonym zadaniu szczegółowo omawiali postępowanie sędziów. Po obiedzie została rozlosowana obsada na mecze sobotnie. Wieczorem wykład poprowadził instruktor i obserwator UEFA  - Costas Kapitanis z Cypru. Temat zajęć, które przygotował Costas to „Ocena zdarzeń w polu karnym”.

 

 

Sobota (27 maja) to tak zwany dzień meczowy. Przygotowanie i wyjazd na zawody. Kolega Norbert został wylosowany jako sędzia asystent podczas derbowego spotkania III ligi: Gwarek Tarnowskie Góry – Górnik II Zabrze. Sędzią tego spotkania był Adam Marczuk (Kujawsko-Pomorski ZPN) Sędzią asystentem nr 1 był Mikołaj Kujawski (Łódzki ZPN) a sędzią technicznym Mateusz Niedzielan (Lubuski ZPN).  Obserwatorem meczy był Piotr Tenczyński.

 

 

Niedziela (28 maja) była dniem omawiania wszystkich spotkań. Ten dzień wyglądał bardzo podobnie jak czwartek. Różnica polegała jednak na tym, że wieczorem instruktorzy zaprosili sędziów na…. kręgle. W tych zawodach górą byli jednak instruktorzy. Doświadczenie, opanowanie i perfekcyjna technika, pozwoliły pokonać „młodych i gniewnych” arbitrów…

 

 

Poniedziałek (29 maja) to ostatni dzień zgrupowania. Rozpoczął się od testu video. Każdy sędzia musiał na forum omówić klip. Następnie o godzinie 11:00 na sztucznej murawie odbył się test sprawności fizycznej – yoyo. Każdy sędzia chciał poprawić swój wynik względem testu jesiennego.  Koniec zgrupowania to czas podsumowań . Każdy z instruktorów indywidualnie podsumował całe zgrupowanie CORE 9. Wszyscy dzielili się wskazówkami i uwagami. Na koniec każdy sędzia otrzymał certyfikat zaświadczający o ukończeniu sędziowskiej akademii PZPN.

 

 

Tak więc, każdy sędzia otrzymał narzędzia i instrumenty to tego, aby się rozwijać i podnosić swoje umiejętności. Był to rok intensywnej pracy podczas zgrupowań, ale i także szkoleń zdalnych we wtorkowe wieczory. Teraz każdy sędzia musi to wszystko w sobie ułożyć i iść do przodu w swojej „przygodzie” z gwizdkiem. „Ziarno zostało rzucone” na glebę. Ale czy to będzie ziemia żyzna? Jak to można przeczytać w innym miejscu: „ Po owocach ich poznacie”…

 

GALERIA ZDJĘĆ(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 31-05-2023)
Szkolenie plenarne

Przypominamy, że w środę 31.05.2023 upływa ostateczny termin wpłat na szkolenie plenarne połączone z egzaminami na nowy sezon, które odbędzie się 23.06.2023. Prosimy osoby, które zadeklarowały się co do uczestnictwa o wpłacenie kwoty 135 zł do kol. Łukasza Aleksandrowicza.(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 29-05-2023)
Radomiak triumfował w Turnieju Żaków o Puchar Wiosny

Za nami piąty Okręgowy Turniej Żaków o Puchar Wiosny. Na stadionie przy ul. Narutowicza 9, triumfował w niedzielę Radomiak Radom. Zagrało aż 20 drużyn i była to już ostatnia edycja tego cyklu.Czytaj więcej
Już w niedzielę w Radomiu finałowy Okręgowy Turniej Żaków o Puchar Wiosny

Już w niedzielę, 28 maja wielki, finałowy Okręgowy Turniej Żaków o Puchar Wiosny. Na stadionie przy ul. Narutowicza 9 zagra aż 20 zespołów z całego regionu! Szykują się wielkie emocje.Czytaj więcej
Kurs Opiekunów i Kierowników Obozów i Kolonii

Już po raz 15 zapraszamy na "Kurs Opiekunów i Kierowników Obozów i Kolonii" w Radomiu organizowany przez krakowską firmę GAUDEAMUS, która posiada zezwolenia z krakowskiego Kuratorium Oświaty.

Kurs odbędzie się w dniach 14-18 czerwca 2023r. w godzinach śr - pt 17:00 - 20:00 i sb - ndz 10:00-17:00


Czytaj więcej
Obsada sędziowska 27-28.05.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 Pobierz obsadę(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 25-05-2023)
Core Polska
W dniu 24.05.2023 rozpoczęło się zgrupowanie sędziów Core Polska 9.2 w Jarocinie , organizowane przez Kolegium Sędziów PZPN dla najbardziej perspektywicznych sędziów z każdego województwa.
 
Województwo Mazowieckie a zarazem komisję Sędziowską w Radomiu reprezentuje nasz kolega Norbert Chrząstek - sędzia III ligi.
Podczas zgrupowania sędziowie prowadzą zawody , które obserwują instruktorzy PZPN , Marcin Szulc, Piotr Tenczyński, Julian Pasek, Jacek Walczyński, Grzegorz Korzsek i Tomasz Radkiewicz. Następnie mecze są analizowane i omawiane.
 
Norbertowi w dniu dzisiejszym przypadł mecz w roli sędziego głównego Chrobry II Głogów - Gwarek Tarnowskie Góry.
 
Asystentami Norberta byli koledzy:
SA1 Krzysztof Robert (Dolnośląski ZPN),
SA2 Maciej Kuropatwa ( Śląski ZPN),
a sędzią technicznym był Adam Marczuk (Kujawsko-Pomorski ZPN).
 
W tym meczu Gwarek pokonał Gospodarzy 3:0. Obserwatorem tego spotkania był Julian Pasek.
 
Norbertowi gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych dniach zgrupowania i meczach. Core Polska 9.2 będzie trwał od 24.05.2023 do 30.05.2023.
 


(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 25-05-2023)
Sędziowska jedenastka #3
W kolejny środowy wieczór zapraszamy do zapoznania się z kolejną „Sędziowską jedenastką”. Jako trzeci na nasze pytania odpowiedział Sławomir Pipczyński - były sędzia II ligi, a obecnie obserwator szczebla centralnego.
Zapraszamy do lektury!
 
 
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
"Kurs sędziowski ukończyłem wiosną 1997 roku."
 
2. Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
"Będąc na studiach i grając w rozgrywkach studenckich, bardzo często po przegranych meczach mieliśmy pretensje do sędziów. Po jednym z takich meczów sędzia powiedział mi, że jak zwykle mam pretensje i żebym sam spróbował zostać arbitrem oraz się przekonał, kto ma racje. Gdy dowiedziałem się o kursie, postanowiłem się zapisać i przekonać jak to jest z tej 'drugiej strony.
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
"Jako dziecko chodziłem na treningi do grup młodzieżowych praktycznie wszystkich działających w tamtych czasach radomskich klubów. Ale mając 12 lat, na jednym z treningów zostałem trafiony piłką w oko i to tak niefortunnie, że znalazłem się na miesiąc czasu w szpitalu i przez dwa lata byłem leczony. Ponieważ ciągle oko było zalewane krwią i żaden lekarz nie chciał mi podbić badań dopuszczających do gry w klubie, moja piłkarska przygoda zakończyła się."
 
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
 "06.06.2010 r., mecz II Ligi Elana Toruń - Zawisza Bydgoszcz, gdzie dla miejscowych kibiców jest to tak samo prestiżowy mecz jak dla nas mecz Radom - Kielce. Ponadto mecz bardzo ważny dla obu drużyn, gdyż Elana, aby się utrzymać musiała wygrać a Zawisza, aby mogła awansować, również musiał wygrać. Mecz zakończył się wynikiem 0:0 z niestrzelonym karnym przez gospodarzy i czerwoną kartką dla bramkarza gości oraz dla asystenta trenera."
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
"Teraz jestem obserwatorem, także już jako sędzia swoich marzeń nie zrealizuję. Ale zawsze chciałem być na stadionie Maracana na meczu Brazylia - Argentyna."
 
6.Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
"Bardzo lubiłem szwedzkiego sędziego Andersa Friska za jego sposób prowadzenia meczu i naturalny luz, jaki miał na boisku."
 
7. Czym zajmujesz się na co dzień? 
"Na co dzień prowadzę firmę zajmującą się sprzedażą odzieży roboczej i artykułów BHP."
 
8. Czemu zdecydowałeś się zostać obserwatorem? 
"Będąc przez kilka lat sędzią w Podlaskim ZPN, prezes związku poprosił mnie na rozmowę i powiedział, że obserwatorom kończy się wiek do dalszego bycia na szczeblu centralnym i widziałby mnie na ich miejscu. "
 
9.Co chciałbyś zmienić w przepisach gry? 
"Uważam, że przepisy powinny być zrozumiałe dla zawodników i kibiców, dlatego chciałbym ujednolicenia interpretacji w zakresie pozycji spalonej i zagrania piłki ręką."
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
"Mecz II Ligi w Chojnicach gdzie znaną tradycją było, że zawsze na poczęstunek dla sędziów przygotowywany był pstrąg. Jako że mecz był rozgrywany w tzw. długi weekend, żona jednego z sędziów asystentów nie bardzo chciała go puścić na tak długi wyjazd, dopiero przekonało ją, że przywieziemy po meczu jej przysmak w postaci pstrąga. Po przyjeździe na stadion i zajęciu się obowiązkami meczowymi, gdy szykowaliśmy się na rozgrzewkę, kolega asystent mówi mi, że nie ma jeszcze piłek meczowych i w lodówce też nie ma pstrąga i co on teraz żonie powie. Na to powiedziałem, że zaraz przyjdzie kierownik z opieką, to niech się go zapyta. Po przyjściu kierownika kolega się go zapytał: "Kiero czemu nie ma pstrąga i piłek?". Na co kierownik odpowiedział: ,,Panie sędzio, u nas w klubie piłek to może nie być, ale pstrąg to k... musi być”."
 
11.Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
"Jeżeli wydaje Ci się, że jesteś odporny psychicznie, umiesz radzić sobie ze stresem, chcesz się zmierzyć z 22 naładowanymi adrenaliną facetami oraz sporą grupą kibiców, skończ kurs i zostań arbitrem. Poznaj zupełnie inny poziom piłkarskiego rzemiosła i całkiem inną skalę emocji."


(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 25-05-2023)
Startuje sprzedaż biletów na finał Orlen Pucharu Polski Kobiet w Radomiu

W środę została uruchomiona sprzedaż biletów na finał Orlen Pucharu Polski Kobiet, który odbędzie się w sobotę, 10 czerwca o godzinie 16:30 na stadionie MOSiR w Radomiu. W finale AP ORLEN Gdańsk zmierzy się z TME SMS Łódź.Czytaj więcej
Radomiak Plus z prezentami od MZPN, ROZPN oraz Keeza

Radomiak Plus, otrzymał sprzęt sportowy marki Keeza, ufundowany przez Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej i Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.
Radomiak Plus to całkiem nowy projekt, dzięki któremu w piłkę mogą grać też dzieci niepełnosprawne. W tworzenie takiej drużyny zaangażował się Paweł Pietrzyk, znany radomski fizjoterapeuta, sympatyk sportu, który pracował w kilku radomskich klubach. Przy współpracy z Fundacją Radomiaka uruchomił wyjątkowe zajęcia piłkarskie. Drużyna trenuje, rozgrywa nawet mecze towarzyskie. Wszystko dla zdrowia i dobrej zabawy.Czytaj więcej
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
W związku ze zbliżającym się okresem składania wniosków l...

Już 4 czerwca na terenie naszej delegatury rozpocznie się turnie...

Komisja Gier MZPN Delegatura w Radomiu zamieściła w dziale DO PO...

Startuje pilotażowa edycja Turnieju 1x1. Turniej ma na celu popu...

Szukasz interesujących ofert pracy, stażu lub wolontariatu w maz...
KALENDARIUM
czerwiec, 2023
pnwtśrczptsbnd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.