
W grupie 1 Wosztyl.eu klasy A, wciąż jeszcze nic nie jest rozstrzygnięte. Iskra Gózd zatrzymała lidera i urwała punkty Polonii Iłża. Skorzystały na tym Zawisza Sienno oraz Akcja Jastrzębia i zmniejszyły dystans.
Czytaj więcej

Niespodzianka w Nowym Mieście. W 23 kolejce tymex Ligi Okręgowej, Pilica Nowe Miasto pokonała rezerwy Radomiaka Radom. Była to pierwsza lidera w tym sezonie. W Wierzbicy doszło do ciekawego spotkania. Dotychczasowy wicelider, Orzeł przegrał z Prochem Pionki i to właśnie ten ostatni zespół wskoczył na drugie miejsce. Gryf Policzna w trzecim meczu z rzędu stracił pięć bramek. W derbach Jedlni skromne zwycięstwo odniosła Jodła.
Czytaj więcej

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.
Pobierz obsadę
(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 11-05-2023)

Komisja Gier MZPN Delegatura w Radomiu zamieściła w dziale DO POBRANIA zgłoszenie do rozgrywek na sezon 2023/2024. Czytelnie wypełnione zgłoszenie należy odesłać do biura Delegatury MZPN w Radomiu do dnia 10.06.2023 roku pocztą tradycyjną lub elektronicznie na adres: biuro@rozpn.pl.
Czytaj więcej

W środę rozegrana została 22 kolejka Tymex Ligi Okręgowej. Lider tabeli, Radomiak II pauzował, zaś wicelider Orzel Wierzbica zremisował bezbramkowo z Powiślanką Lipsko. Ciekawe spotkania rozegrano w dolnych rejonach tabeli. Walka o utrzymanie nabiera kolorytów. KS Błotnica zdobyl ważne punkty i nadal wierzy w utrzymanie.
Czytaj więcej

We wtorek (09 maja 2023) podczas szkolenia dla wszystkich sędziów gościliśmy Tomasza Listkiewicza – sędziego asystenta finału Mistrzostw Świata w Katarze, czołowego sędziego asystenta na świecie.
Tomasz przybliżył nam główne zmiany dotyczące zapisów interpretacji artykułu XI (spalony) takich jak:
- rozmyślne zagranie;
- ewidentna próba;
- ewidentne działanie;
- wyraźne zasłonięcie;
- jednoznaczny wpływ;
- wpływ.
Głównym celem szkolenia było usystematyzowaniem interpretacyjnych zagadnień i próba wskazania obecnego kierunku w zakresie oceny aktywności w grze.
Zmiana w podejściu do oceny artykułu XI w dużej mierze wynika z wprowadzenia VAR i zwiększenia liczby detali dostępnych do interpretacji zdarzeń. Ważnym elementem oceny klipów i szkolenia z zakresu spalonego w obecnych czasach jest ustalenie zasad współpracy, zasad opóźniania sygnalizacji przez sędziego asystenta, współodpowiedzialność zespołu za ocenę aktywności gracza z pozycji.
Znajomość przepisów stanowiących o naruszeniu Art. XI winna być znana zarówno przez sędziów asystentów jak i sędziów głównych, sędziów technicznych i sędziów VAR.
Prawidłowa interpretacja zapisów i dobra ocena spalonego to obecnie efekt współpracy, która powinna dotyczyć informacji: kto zagrał? Czy rozmyślnie? Kto dotknął? Opóźnianie? Wyraźne zasłanianie? Wpływa na rywala? Czy był czelendż?
Dawka wiedzy, którą przekazał nam Tomasz, była olbrzymia, a możliwość wysłuchania wykładu prowadzonego przez tak wyjątkowego Gościa, na podstawie Jego boiskowe doświadczenie dała nam większą świadomość w omawianych aspektach…
Dziękujemy Tomaszowi Listkiewiczowi za poświęcony czas i pomoc w podnoszeniu kwalifikacji naszych sędziów.
(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 10-05-2023)

Środa, a więc czas na kolejną odsłonę ,,Sędziowskiej jedenastki”. Tym razem z pytaniami zmierzył się Przewodniczący Komisji Szkoleniowej w Radomiu, arbiter III ligi – Norbert Chrząstek.
Zapraszamy do lektury!
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski?
"Kurs sędziowski ukończyłem w 2012 roku w marcu. Od 2019 prowadzę zawody na poziomie III ligi."
2.Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs?
"Chęć zostania sędzią zakiełkowała mi w głowie w 2004 roku, kiedy jako 10 latek na kolonii oglądałem finał ME, dokładnie w niedzielę 4 lipca, w którym to Grecja pokonała gospodarzy Portugalię 1:0. Wtedy zwróciłem uwagę na „gościa” w czarnym trykocie, który biegał z gwizdkiem – pomyślałem sobie - też chcę być takim „gościem”. 7 lat później kolega ze szkolnej ławki – Łukasz Kupidura – namówił mnie na kurs. I tak się to wszystko zaczęło. Do dzisiaj we dwóch sędziujemy."
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę?
"Czy grałem w piłkę ? Hmmm… Nie były to kluby. Raczej szkolne SKS-y i uliczne mecze. Nie miałem nigdy „talentu” do piłki, poza byciem szybkim i zwinnym. "
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć?
"Było kilka fajnych historii związanych z meczami, ale nie wszystkie nadają się do opowiedzenia. Jednak chyba najlepiej wspominam swój debiut w III lidze. Dokładnie było to 11 sierpnia 2019 roku. Jak wiadomo 6 sierpnia wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górą. I ja też brałem w takiej udział. Więc od 6 do 10 sierpnia przemierzałem pątniczy szlak, aby 11 sierpnia o godzinie 11:15 rozpocząć - tuż po sumie - punktualnie zawody. Pamiętam to jak dziś. Mecz był naprawdę wymagający zakończył się remisem 1:1, a goście mieli nawet rzut karny! Zdaniem publiczności, która dopiero co opuściła pobliską świątynię, a której nastrój „uduchowiony” minął wraz z pierwszym gwizdkiem, był to mocno wątpliwy rzut karny. Jednak obserwator przyznał mi rację. Prosto z tego meczu koledzy asystenci odwieźli mnie na szlak pielgrzymkowy, a droga z Łowicza była bardzo „podatna” na świętowanie…"
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie?
"Każdy kolejny, który będę mógł poprowadzić w wyższej lidze, a także każdy który mnie przybliża do tego celu. A stadion? Naprawdę niesamowicie zapowiada się stadion Radomiaka. Fajnie by było posędziować na rodzimej ziemi przy pełnym komplecie publiczności."
6. Jaki jest Twój ulubiony sędzia?
"Moim ulubionym sędzią jest turecki arbiter Cüneyt Çakır. To w jaki sposób potrafił zarządzać zawodnikami i to jaki spokój od niego emanował, to wywarło na mnie ogromne wrażenie. "
7. Czym zajmujesz się na co dzień?
"Moja „normalna” codzienność polega na leczeniu ludzi ruchem. Jestem fizjoterapeutą i przyjmuję pacjentów, którym pomagam wyleczyć różnego rodzaju schorzenia. "
8. Czy w przyszłości widzisz się w roli obserwatora?
"Myślę, że jest to nieuniknione, aby po zakończeniu przygody z gwizdkiem, móc stać się „sędziowskim instruktorem”, który zdobyte doświadczenie i wiedzę, będzie mógł przekazać młodszym kolegom. Na razie jeszcze moje miejsce jest na boisku…"
9.Co chciałbyś zmienić w przepisach gry?
"Chyba każdy sędzia wskaże na zapis odnoszący się do zagrania piłki ręką. O ile przepis sam w sobie jest dość prosty, to jego interpretacja już nie. I nie ma co się dziwić zawodnikom, działaczom i kibicom, że nikt tego nie rozumie jak sami sędziowie też interpretują to różnie. Dlatego tworzymy specjalny portal dla fanów piłki nożnej, gdzie wyjaśniamy prawidłową wykładnię interpretacji danych zdarzeń. Serdecznie zapraszam wszystkich do śledzenia naszej strony Co Ty Gwiżdżesz? "
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze?
"Hmm… ciężko wybrać. Ale jest jedna, która naprawdę wymaga przypomnienia, ponieważ pokazuje, że w dzisiejszych czasach nadal liczą się takie wartości jak lojalność, koleżeńskość czy zdrowa rywalizacja w sposób fair. Jechaliśmy na przedostatni mecz tzw. „krzyżykowy”. Obserwatorem tego meczu był ówczesny Przewodniczący Kolegium Sędziów MZPN – Marcin Borski. Oczywiście mieliśmy duży zapas czasowy. Zawsze wolałem być wcześniej na miejscu, niż później robić wszystko w pośpiechu. Mecz był w Karczewie. Gdzieś przed Górą Kalwarią złapaliśmy gumę. Jechaliśmy w składzie: Kuba Karcz i Łukasz Brzeski, który będąc kierowcą zapomniał spakować opony zapasowej . Nie było żadnej stacji, ani wulkanizacji, nic a nic. Ja zacząłem szukać alternatywnych połączeń, koledzy poszli szukać pomocy od domu do domu. I wtedy z odsieczą przyszedł nam Maciek Posuniak i jego zespół sędziowski. Mój ówczesny ,,konkurent” do zdobycia nominacji macierzystej organizacji do walki o awans do III ligi z innymi kandydatami z pozostałych komisji sędziowskich na Mazowszu. Poświęcił swój mecz i swoje spóźnienie na zawody, dla nas, którzy mieliśmy swój najważniejszy mecz o awans. Wszystko się udało bardzo dobrze. Otrzymaliśmy najwyższą możliwą notę jako zespół – 8.5. Wróciliśmy wszyscy do domu o świcie, ale każdy z nas wrócił z satysfakcją i wewnętrznym przekonaniem, że naprawdę „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Do dzisiaj Maciek jest moim głównym asystentem podczas meczów III ligi i CLJ. "
11. Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski?
"Jest to naprawdę niesamowita historia, podczas której poznasz niesamowitych ludzi, zwiedzisz różne zakątki kraju i odwiedzisz miejsca, których normalnie byś nie odwiedził. A przygoda z gwizdkiem pozwoli Ci ukształtować charakter i zahartuje w podejmowaniu trudnych decyzji pod presją. Naprawdę warto spróbować. "
(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 10-05-2023)

16 drużyn z rocznika 2013 rywalizowało w Grójcu w tyrnieju z cyklu Sokoliki Cup. Jest to wojewódzki turniej współorganizowany przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej oraz firmę Sokołów. Emocji nie brakowało
Czytaj więcej

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.
Pobierz obsadę
(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 09-05-2023)

Informujemy, że tegoroczne finały turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. odbędą się w Miętnem. 22 kwietnia zagrają dziewczęta i chłopcy w kategoriaach U 8 i U 10, natomiast dzień później 23 kwietnia zagrają dziewczęta i chłopcy z kategorii U 12 (dziewczęta i chłopcy).
(kategoria2: Aktualności, dodano: 09-05-2023)