Dzisiaj jest piątek, 29 marzec 2024 r., 89 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co ty gwiżdżesz?! Analiza#9
Co ty gwiżdżesz?! Analiza#9

Nasz cykl „Co ty gwiżdżesz?!” ma na celu pomóc wszystkim ludziom piłki nożnej znaleźć wspólny język. Przybliżamy Przepisy Gry, pokazujemy, dlaczego sędziowie podejmują pewne decyzje, czym w praktyce kierują się na boisku, jak w praktyce definiują ducha gry. Raz w tygodniu analizujemy wybrany klip szkoleniowy.



KLIP #9 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/5rk0h3)
 
⚽️⚽️⚽️
 
Bramkarz obronił strzał z dystansu. Wymagało to od niego położenia się na ziemi, ale kozłującą piłkę chwycił naprawdę pewnie. Trzymał ją potem w rękach przez 7 sekund, po czym, podczas wstawiania, wypuścił ją na ziemię. Po chwili – widząc nadbiegającego napastnika – chwycił ją ponownie.
 
 
????Czy popełnił jakieś przewinienie?
 
 
????Dlaczego sędzia użył gwizdka?
 
 
Dotykamy dziś kwestii przewinień bramkarza, związanych ze specyfiką jego pracy. W Art. 12 Przepisów Gry poświęcono im specjalny akapit w rozdziale „rzuty wolne pośrednie”:
 
 
Rzut wolny pośredni jest przyznany, jeżeli bramkarz we własnym polu karnym popełnia jedno z następujących przewinień:
 
 
❗️przez czas dłuższy niż 6 sekund kontroluje piłkę ręką/ramieniem, zanim ją zwolni,
 
 
❗️dotyka piłkę ręką/ramieniem po tym, jak ją już zwolnił, ale zanim dotknęła ona innego zawodnika,
 
 
❗️dotyka piłkę ręką/ramieniem, chyba że ewidentnie kopnął lub próbował kopnąć piłkę w celu jej wybicia po tym, jak:
 
 
➡️została rozmyślnie kopnięta do niego przez współpartnera,
 
 
➡️otrzymał ją bezpośrednio z wrzutu od współpartnera.
 
 
Zostawmy dziś na boku trzeci podpunkt, ale już dwa pierwsze powinny nas zainteresować.????????
 
 
Jak już zaznaczyliśmy, nasz bramkarz trzymał piłkę w rękach przez 7 sekund, czyli złamał literę Przepisu????‍♂️. Jednak w takich sytuacjach sędziowie są szkoleni, aby nie działać automatycznie, nie używać gwizdka tuż po upływie 6. sekundy. Duch gry wymaga bowiem od sędziego spojrzenia na kontekst danego zachowania. Kluczowe jest to, czy bramkarz kradnie czas, przeciąga wszystkie czynności, byle na każdym kroku uszczknąć sekundę, dwie lub pięć, czy też w miarę normalnie gra w piłkę.
 
 
Przyjrzyjmy się bramkarzom w każdym meczu dowolnej klasy rozgrywkowej: nawet gdy dany bramkarz nie gra na czas (bo jego drużyna przegrywa), też nierzadko ma problem, by zmieścić się w owych sześciu sekundach od momentu złapania piłki np. po kosztującej sporo sił paradzie obronnej do stanięcia na nogi (z piłką w rękach). Żaden sędzia nie będzie wtedy interweniował i z zegarkiem w ręku mierzył owych 6 sekund, gdy widać normalną grę bramkarza. Zresztą nawet przy podejrzeniach o niesportową taktykę sędziowie nie interweniują od razu – za pierwszym razem najczęściej dają jeszcze szansę bramkarzowi, popędzając (ostrzegając) go głosem, a przy „recydywie” gwizdną????‍⚖️????‍⚖️, choć też pewnie w ewidentnych okolicznościach: po 9 czy 11 sekundach.
 
 
????A jak grał ten bramkarz?
 
 
Nie wiemy, która to minuta, ani jaki jest wynik. Jednak na pewno nie widać tu żadnego ostentacyjnego przeciągania, nie będziemy więc mu mierzyć czasu do zwolnienia piłki z rąk.
I tak właśnie dochodzimy do drugiego punktu, mówiącego o „podwójnym złapaniu”: po tym, jak bramkarz zwolnił piłkę z rąk nie wolno mu jej dotknąć ponownie ręką przed dotknięciem przez innego zawodnika. A tak właśnie stało się w tej sytuacji: bramkarz trochę spanikował, że napastnik w polu karnym jednak chce biec do niego i… nieszczęście gotowe. Akurat tu nie ma już przestrzeni dla ducha gry????.
 
 
Oczywiście nie każde „podwójne złapanie” będzie przewinieniem bramkarza. Nie będziemy mu tego usterkować????‍♂️, gdy pierwsze łapanie piłki zakończyło się kiksem albo nieudaną paradą (np. gdy podczas łapania strzału piłka wyślizgnęła się bramkarzowi z rąk, może legalnie ją potem łapać drugi raz, choćby 15 metrów dalej).
Jednak tutaj, jako się rzekło, strzał zza pola karnego został pewnie złapany przez bramkarza. Nie ma wątpliwości, że od razu uznamy go za kontrolującego piłkę.
 
 
O ile więc nie będziemy mu skrupulatnie odmierzać czasu, o tyle kwestia zwolnienia piłki z rąk i powtórnego dotknięcia będzie jednoznaczna.
 
 
Czyli w tej sytuacji rzut wolny pośredni dla Czarnych (bez kartki dla bramkarza). Może warto tu dodać, że przy jego wykonaniu wystąpi jeden z niewielu wyjątków od generalnej zasady, że rzuty wolne wykonuje się z miejsca przewinienia.
Otóż jeśli przewinienie ma miejsce wewnątrz pola bramkowego drużyny broniącej, wówczas rzut wolny wykonuje się z linii pola bramkowego, czyli 5,5 metra od linii bramkowej. To pociąga za sobą kolejny wyjątek, tym razem od zasady dotyczącej muru (ustawiamy go 9,15 m od piłki). W tych przypadkach zawodnicy drużyny broniącej mogą (muszą) ustawić się???? na linii bramkowej, między słupkami. Ale to już temat na inne opowiadanie…
 
✍️Piotr Tenczyński


NCh, 23-09-2021

ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Wielkimi krokami zbliża nam się inauguracja rundy wiosennej w na...

Radomska Delegatura Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej dokonała ...

Informujemy, że biuro Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Związk...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej poniżej przekazuje druk zgłoszen...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej serdecznie zaprasza kluby do udz...
KALENDARIUM
marzec, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.