Dzisiaj jest sobota, 23 wrzesień 2023 r., 266 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sędziowska jedenastka #2
Sędziowska jedenastka #2
Środa, a więc czas na kolejną odsłonę ,,Sędziowskiej jedenastki”. Tym razem z pytaniami zmierzył się Przewodniczący Komisji Szkoleniowej w Radomiu, arbiter III ligi – Norbert Chrząstek.
Zapraszamy do lektury!
 
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
"Kurs sędziowski ukończyłem w 2012 roku w marcu. Od 2019 prowadzę zawody na poziomie III ligi."
 
2.Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
 "Chęć zostania sędzią zakiełkowała mi w głowie w 2004 roku, kiedy jako 10 latek na kolonii oglądałem finał ME, dokładnie w niedzielę 4 lipca, w którym to Grecja pokonała gospodarzy Portugalię 1:0. Wtedy zwróciłem uwagę na „gościa” w czarnym trykocie, który biegał z gwizdkiem – pomyślałem sobie - też chcę być takim „gościem”. 7 lat później kolega ze szkolnej ławki – Łukasz Kupidura – namówił mnie na kurs. I tak się to wszystko zaczęło. Do dzisiaj we dwóch sędziujemy."
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
 "Czy grałem w piłkę ? Hmmm… Nie były to kluby. Raczej szkolne SKS-y i uliczne mecze. Nie miałem nigdy „talentu” do piłki, poza byciem szybkim i zwinnym.  "
 
4.  Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
"Było kilka fajnych historii związanych z meczami, ale nie wszystkie nadają się do opowiedzenia. Jednak chyba najlepiej wspominam swój debiut w III lidze. Dokładnie było to 11 sierpnia 2019 roku. Jak wiadomo 6 sierpnia wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górą. I ja też brałem w takiej udział. Więc od 6 do 10 sierpnia przemierzałem pątniczy szlak, aby 11 sierpnia o godzinie 11:15 rozpocząć - tuż po sumie - punktualnie zawody. Pamiętam to jak dziś. Mecz był naprawdę wymagający zakończył się remisem 1:1, a goście mieli nawet rzut karny! Zdaniem publiczności, która dopiero co opuściła pobliską świątynię, a której nastrój „uduchowiony” minął wraz z pierwszym gwizdkiem, był to mocno wątpliwy rzut karny. Jednak obserwator przyznał mi rację. Prosto z tego meczu koledzy asystenci odwieźli mnie na szlak pielgrzymkowy, a droga z Łowicza była bardzo „podatna” na świętowanie…"
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
"Każdy kolejny, który będę mógł poprowadzić w wyższej lidze, a także każdy który mnie przybliża do tego celu. A stadion? Naprawdę niesamowicie zapowiada się stadion Radomiaka. Fajnie by było posędziować na rodzimej ziemi przy pełnym komplecie publiczności."
 
6. Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
"Moim ulubionym sędzią jest turecki arbiter Cüneyt Çakır. To w jaki sposób potrafił zarządzać zawodnikami i to jaki spokój od niego emanował, to wywarło na mnie ogromne wrażenie. "
 
7. Czym zajmujesz się na co dzień? 
"Moja „normalna” codzienność polega na leczeniu ludzi ruchem. Jestem fizjoterapeutą i przyjmuję pacjentów, którym pomagam wyleczyć różnego rodzaju schorzenia. "
 
8. Czy w przyszłości widzisz się w roli obserwatora? 
"Myślę, że jest to nieuniknione, aby po zakończeniu przygody z gwizdkiem, móc stać się „sędziowskim instruktorem”, który zdobyte doświadczenie i wiedzę, będzie mógł przekazać młodszym kolegom. Na razie jeszcze moje miejsce jest na boisku…"
 
9.Co chciałbyś zmienić w przepisach gry? 
"Chyba każdy sędzia wskaże na zapis odnoszący się do zagrania piłki ręką. O ile przepis sam w sobie jest dość prosty, to jego interpretacja już nie. I nie ma co się dziwić zawodnikom, działaczom i kibicom, że nikt tego nie rozumie jak sami sędziowie też interpretują to różnie. Dlatego tworzymy specjalny portal dla fanów piłki nożnej, gdzie wyjaśniamy prawidłową wykładnię interpretacji danych zdarzeń. Serdecznie zapraszam wszystkich do śledzenia naszej strony Co Ty Gwiżdżesz? "
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
"Hmm… ciężko wybrać. Ale jest jedna, która naprawdę wymaga przypomnienia, ponieważ pokazuje, że w dzisiejszych czasach nadal liczą się takie wartości jak lojalność, koleżeńskość czy zdrowa rywalizacja w sposób fair. Jechaliśmy na przedostatni mecz tzw. „krzyżykowy”. Obserwatorem tego meczu był ówczesny Przewodniczący Kolegium Sędziów MZPN – Marcin Borski. Oczywiście mieliśmy duży zapas czasowy. Zawsze wolałem być wcześniej na miejscu, niż później robić wszystko w pośpiechu. Mecz był w Karczewie. Gdzieś przed Górą Kalwarią złapaliśmy gumę. Jechaliśmy w składzie: Kuba Karcz i Łukasz Brzeski, który będąc kierowcą zapomniał spakować opony zapasowej . Nie było żadnej stacji, ani wulkanizacji, nic a nic. Ja zacząłem szukać alternatywnych połączeń, koledzy poszli szukać pomocy od domu do domu. I wtedy z odsieczą przyszedł nam Maciek Posuniak i jego zespół sędziowski. Mój ówczesny ,,konkurent” do zdobycia nominacji macierzystej organizacji do walki o awans do III ligi z innymi kandydatami z pozostałych komisji sędziowskich na Mazowszu. Poświęcił swój mecz i swoje spóźnienie na zawody, dla nas, którzy mieliśmy swój najważniejszy mecz o awans. Wszystko się udało bardzo dobrze. Otrzymaliśmy najwyższą możliwą notę jako zespół – 8.5. Wróciliśmy wszyscy do domu o świcie, ale każdy z nas wrócił z satysfakcją i wewnętrznym przekonaniem, że naprawdę „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Do dzisiaj Maciek jest moim głównym asystentem podczas meczów III ligi i CLJ. "
 
11. Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
"Jest to naprawdę niesamowita historia, podczas której poznasz niesamowitych ludzi, zwiedzisz różne zakątki kraju i odwiedzisz miejsca, których normalnie byś nie odwiedził. A przygoda z gwizdkiem pozwoli Ci ukształtować charakter i zahartuje w podejmowaniu trudnych decyzji pod presją. Naprawdę warto spróbować. "


NCh, 10-05-2023

ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Kluby i szkółki piłkarskie, które nie złożyły jesz...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przypomina, że w dniu 22 wrześni...

Przed rozgrywkami ligowymi warto zapoznać się dokładnie z nowym ...

Informujemy, że ze względów urlopowych, w dniach 28 czerw...

Można już zgłaszać zespoły do wakacyjnego turnieju "Z podw&oacut...
KALENDARIUM
wrzesień, 2023
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.