Dzisiaj jest piątek, 19 kwiecień 2024 r., 110 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lodówka pełna dobroci
„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.”
 
 
„Lodówka pełna dobroci” to projekt Stowarzyszenie "Do Celu" w Radomiu, które realizuje akcję pod nazwą: Pomagając innym - pomagasz sobie! Ma on za zadanie zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną przez społeczeństwo, ale także ma uświadomić samym beneficjentom jakimi zasobami dysponują. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną z roli beneficjentów pomocy, przechodzą w rolę osób, które tej pomocy udzielają ! Produkty żywnościowe można przynosić codziennie przez całą dobę do Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych
przy ul. Lipskiej 2 w Radomiu. Tam również osoby potrzebujące mogą korzystać z pomocy żywnościowej w lodówce ustawionej przed wejściem do szkoły. Przyjmowane są produkty spożywcze takie jak paczkowana wędlina, sery, jogurty czy mleko. Można także przynieść artykuły spożywcze o dłuższym terminie do spożycia jak makarony, konserwy, paszteciki, ryż, kasza itp.
 
Jako Komisja Sędziowska w Radomiu serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w takiej pomocy. W biurze delegatury MZPN w Radomiu przy ul. Chrobrego 52 w godzinach pracy biura         ( 9:00-17:00 ) od 9 stycznia 2023, także można zostawić wszystkie produkty w specjalnym koszyku. Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby! Pomóż już dziś...


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 02-01-2023)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #54

Historyczny od strony sędziowskiej Mundial za nami, czas na (krótki) świąteczno-noworoczno-zimowy odpoczynek… Pod choinkę dla naszych wiernych Czytelników wkładamy ostatni tegoroczny odcinek naszego cyklu „Co ty gwiżdżesz?!”. Omawiamy tu zawsze ciekawe klipy szkoleniowe z różnych rozgrywek, chcąc pomóc znaleźć wspólny język kibicom, zawodnikom, trenerom i sędziom oraz przybliżać literę Przepisów Gry i ich interpretacje.



Czytaj więcej (kategoria3: Wydział Sędziowski, dodano2: 25-12-2022, odsłon: 686)
CTG świątecznie
Życzymy Wam zdrowych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech przy stole wigilijnym króluje nastrój sportowy, a nie polityczny.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka
towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,
a szczere i najpiękniejsze
Bożonarodzeniowe życzenia
spełniają się w każdym momencie.
 
Życzy zespół CTG 


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 24-12-2022)
Od sędziego do radomskiego

Od sędziego do radomskiego „sternika”. Rozmowa z Przewodniczącym Komisji Sędziowskiej Delegatury MZPN w Radomiu – Danielem Maciejewskim - obserwatorem szczebla centralnego

 

 

 

Jesteś Przewodniczącym Komisji Sędziowskiej w Radomiu od ponad 2 lat. Zająłeś miejsce Ś.P. Tomasza Wróbla. Czy ciężko jest sprawować taką funkcję po tak znakomitym prezesie?

 

 

Przewodniczącym jestem od 2,5 roku dokładnie od sierpnia 2020r. Z jednej strony to bardzo ciężkie zadanie, ponieważ Tomek wyznaczył pewne wysokie standardy funkcjonowania tej organizacji. Pod koniec Jego kadencji zdrowie nie pozwalało Mu na piastowanie tej funkcji. Dlatego byłem pełniącym obowiązki przewodniczącego na Jego prośbę. To było pewnego rodzaju przygotowanie do pełnowymiarowego sprawowania tej funkcji, ale jednocześnie wiedziałem, że to będzie trudne zadanie. Trudne pod tym względem, że patrząc na moich poprzedników zaczynając od prezesów, których ja pamiętam, a byli nimi: Prezes Jerzy Figas, Prezes Stefan Marek, Tomasz Siwiec i Tomasz Wróbel; no to byli jednak sędziowie z dużo większym doświadczeniem, niż ja. A ja jestem z tego młodszego pokolenia i zastanawiałem się jak sobie poradzę z relacjami w środowisku sędziowskim, środowisku które jednak skupia całą rzeszę pokoleń - od najmłodszych do najstarszych. Jednak jakoś sobie poradziłem i to się udało – przeskoczenie z roli sędziego na przewodniczącego.

 

 

W strukturach organizacji sprawujesz rolę przewodniczącego, ale jesteś także świeżo „upieczonym” obserwatorem szczebla centralnego. Czy jest to trudne zadanie?

 

 

Wszystko działo się po kolei. To nie jest tak, że stałem się od razu obserwatorem szczebla centralnego. Wcześniej zaczynałem jako obserwator IV ligi, później III ligi – trzy sezony, więc do tego byłem przygotowywany stopniowo. A na samym początku obserwowałem młodszych kolegów z ramienia zarządu jako Przewodniczący Komisji Szkoleniowej w Radomiu. Byłem także w różnych programach mentorskich, gdzie wykorzystywano mnie jako mentora dla młodszych sędziów. Dzięki temu mogłem zdobyte doświadczenie w roli sędziego przekazać młodym chłopakom. Te wszystkie działania były przygotowaniem mnie do roli obserwatora szczebla centralnego. Na pewno pomaga mi to, że jestem nauczycielem z wykształcenia i z wykonywanego zawodu. To przekłada się na lepszą i łatwiejszą komunikację z sędzią, ponieważ to jest taka relacja obserwator – sędzia jak w szkole nauczyciel – uczeń. Dzięki temu jest mi łatwiej nawiązywać pewną więź z sędzią, a co za tym idzie lepiej jest mi dotrzeć do niego i pomóc mu w podnoszeniu arbitrażu. Nie miałem problemu, żeby się przestawić, aczkolwiek na pewno inaczej się omawia zawody z sędziami szczebla centralnego; gdzie wiedza i doświadczenie jest większe, a inaczej omawia się zawody na szczeblu okręgowym, gdzie poziom merytoryczny jest inny.

 

 

 

Czy ta wiedza i doświadczenie jakie zdobywasz na szczeblu centralnym podczas szkoleń, pomaga ci przenieść pewne wzorce i standardy na poziom organizacji sędziowskiej w Radomiu?

 

 

Przede wszystkim dla mnie to jest clou, żeby tutaj jak najbardziej rozwijać sędziów. Mogę się tylko z tego cieszyć, że tak wygląda jak wygląda organizacja sędziowska w Radomiu w tym momencie. Mam na myśli ilość sędziów i wiek tych sędziów. To jest dla mnie bardzo ważne, że mamy gro młodych sędziów, gdzie moje zdobyte doświadczenie mogę właśnie im przekazać. To jest dla mnie najważniejsze. Ogrom pracy merytorycznej z tymi sędziami włożony teraz, będzie procentował w przyszłości...

 

 

Czym może pochwalić się organizacja sędziowska w Radomiu na tle podobnych im komisji? Jakie jest poziom szkolenia? Czy są jakieś programy dla młodych sędziów?

 

 

Naprawdę możemy być bardzo zadowoleni jako organizacja ze szkolenia. Duży ukłon w kierunku całej Komisji Szkoleniowej, której przewodniczy kolega Norbert Chrząstek, a współpracują z nim także koledzy: Dawid Muc, Piotr Kapusta, Maciej Posuniak i Kamil Piątek . Dzięki czemu ta praca i zdobyte doświadczenie jest, przekazywane i wdrażane młodym ludziom przeze mnie jak i zespół komisji szkoleniowej. Mamy czym w Radomiu się pochwalić! Uważam, że mamy dużo sędziów jak na delegaturę MZPN- ok. 130, w tym dużo młodych.

 

 

Organizujemy comiesięczne szkolenia dla wszystkich sędziów i obserwatorów, które prowadzą prelegenci z zewnątrz. Mam tu na myśli tak znakomitych wykładowców jak Michał Listkiewicz, Marcin Szulc, Piotr Tenczyński, ale także czynnych sędziów Ekstraklasy i grupy TOP Amator B jak Łukasz Szczech, Piotr Urban czy Mateusz Jenda. Dziękuję im serdecznie za poświęcony czas i zaangażowanie w szkolenie. Mamy także szkolenia w podgrupach dla sędziów poszczególnych klas rozgrywkowych, gdzie te szkolenia ukierunkowane są na poprawę mankamentów powtarzanych przez sędziów akurat w tej klasie rozgrywkowej.

 

 

 

W Radomiu mamy swój pionierski Program Mentorski. Szkolenia, które odbywają się co miesiąc w postaci stacjonarnej, ale także cotygodniowe spotkania w formie zdalnej , gdzie są analizowane klipy w oparciu o interpretacje i Przepisy gry. Dla uczestników tego programu mamy specjalnie dostosowany program monitorowania aktywności fizycznej. To wszystko to tak naprawdę jest rozwój. To jest już kolejna edycja tego programu. Natomiast ta edycja zapowiada się nad wyraz dobrze ze względu, że jest dużo młodych i utalentowanych sędziów, mocno zaangażowanych w to co robią i świadomych do czego ta praca ma prowadzić. Nie byłoby to możliwe bez osób, które prowadzą ten program i które się w to mocno angażują. To jest bardzo duża wartość. Jest to wartość dodana dla tej organizacji. Z czasem osoby wywodzące się z takich programów będą się przebijać przez kolejne stopnie awansów, co znów będzie się przekładało na poziom tej organizacji.

 

 

 

Jeżeli chodzi o szczebel IV i V ligi, czyli najwyższe ligi na szczeblu Mazowsza, my jako Radom jesteśmy silną grupą. Na poziomie IV ligi mamy pięciu sędziów w przedziale wiekowym 21-25 lat. Jest to naprawdę silne grono arbitrów, którzy mam nadzieję będą szli w „górę”. Kolejnych kilku sędziów i to bardzo młodych, mamy na poziomie V ligi, którzy dostali szybki awans. Zostali „rzuceni na głęboką wodę”, a jednak „pływają” i „utrzymują” się na „powierzchni”. Dobrze sobie radzą i w nich też jest na pewno przyszłość dla naszej organizacji. Jest to takie paliwo napędowe dla kolejnych sędziów jak i kandydatów na sędziów z kursu.

 

 

Zaczęliśmy właśnie kolejny kurs sędziowski. Zapisało się sporo młodych osób. Właśnie na tym kursie są koledzy tych młodych sędziów, którzy są zachęceni namacalnym przykładem w postaci możliwości rozwoju w strukturach naszej organizacji. Co mnie cieszy to to, że mamy ciągle dopływ młodych sędziów.

 

 

 

Chciałbym także wspomnieć o wymienionym już koledze Norbercie Chrząstku, który prowadzi Program Mentorski, a który sam jest objęty centralnym programem szkoleniowym PZPN o nazwie CORE 9 (z ang. Centre of Refereeing Excellence). Jest jednym z 16 perspektywicznych sędziów, powołanych z każdego województwa. Dla naszej organizacji jest to ogromne wyróżnienie, ponieważ w dziewięcioletniej historii programu CORE nie było jeszcze sędziego z Radomia. Wielu absolwentów programu CORE ma w przyszłości możliwość zadebiutowania na szczeblu centralnym. Ten program pokazał mu też w jaki sposób, my jako organizacja sędziowska możemy prowadzić właśnie takie programy dla młodych sędziów. Ja też byłem uczestnikiem programu CORE 7 w roli obserwatora, też zaczerpnąłem pewne wzorce przekazywane przez najwybitniejszych członków Centralnej Komisji Szkoleniowej KS PZPN, które to przekładamy, oczywiście w odpowiednich proporcjach na nasze „podwórko”. Tutaj też trzeba podziękować władzom Mazowieckiego ZPN i delegatury MZPN w Radomiu, którzy to wspierają naszą organizację i naprawdę możemy liczyć na ich pomoc.

 

 

 

Z naszej inicjatywy powstał także ciekawy projekt szkoleniowy na arenie ogólnopolskiej. Mam tu na myśli fanpage o nazwie „Co ty gwiżdżesz?!”. Jego popularność zatacza coraz szersze kręgi w Polsce. W tej inicjatywie wspiera nas obserwator szczebla centralnego Piotr Tenczyński, który raz w tygodniu bierze na tapet ciekawe klipy szkoleniowe i przybliża nam ich prawidłową interpretację. Jako organizacja sędziowska chcemy dotrzeć z tymi szkoleniami do jak największej liczby sędziów z innych okręgów, gdzie nie ma takich możliwości szkoleniowych lub inicjatyw, ale także chcemy przybliżyć znajomość przepisów zawodnikom, działaczom oraz zwykłym kibicom, aby pomóc znaleźć wspólny język. Dziękuję jeszcze raz Piotrowi za to zaangażowanie i chęć szkolenia sędziów. Jest to naprawdę wielka dawka wiedzy i inwestycja. A jak wiemy inwestycja w samego siebie to najlepsza opcja dla sędziego.

 

 

 

Jakie są Twoje założenia na przyszłość jako prezesa radomskich sędziów?

 

 

Cały czas będę walczył o to i dla mnie to jest priorytetem, żebyśmy jako Radom przebili się na duży szczebel centralny, aby móc pociągnąć właśnie tych młodych ludzi. Aby mieli wzorzec w postaci sędziego lub kilku sędziów szczebla centralnego. Ja pamiętam te czasy w Radomiu kiedy ten rozwój i ten wzorzec był dzięki temu, że moi starsi koledzy byli na poziomie Ekstraklasy, a także obecnej I i II ligi. To właśnie jest takim napędem dla młodych ludzi, takim impulsem do ciężkiej pracy, że za tym idą namacalne sukcesy w postaci awansów.

 

 

Po nowym roku ruszamy z nowym projektem pod nazwą „Poznaj arbitra”. Nasi sędziowie wyruszą na prelekcje do VIII klas szkół podstawowych, aby przybliżyć postać sędziego piłki nożnej. Tym bardziej po rozegranym mundialu w Katarze i na fali popularności Szymona Marciniaka, mam nadzieję, że takie zainteresowanie będzie większe. To może nam pomóc w naborze na kursy sędziowskie i w wyszukiwaniu zdolnych, młodych ludzi. Myślę, że za przykładem małyszomanii i kubicomanii zacznie się marciniakomania. W tym nam pomoże właśnie ten program...

 

 

 

Zbliżają się święta. Wiele organizacji włącza się w pomoc najuboższym. Czy jako organizacja sędziowska w Radomiu też jesteście zaangażowani w tego typu akcję?

 

Jako sędziowie włączyliśmy się w akcję pod nazwą „Lodówka pełna dobroci”. Stowarzyszenie „Do celu” w Radomiu realizuje projekt pod nazwą: Pomagając innym - pomagasz sobie! Ma on na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną przez społeczeństwo, ale także ma uświadomić samym beneficjentom jakimi zasobami dysponują. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną z roli beneficjentów pomocy, przechodzą w rolę osób, które tej pomocy udzielają ! Produkty żywnościowe można przynosić codziennie przez całą dobę na ul. Lipską 2 w Radomiu. Tam również osoby potrzebujące mogą korzystać z pomocy żywnościowej w lodówce ustawionej przed wejściem do szkoły. Przyjmowane są produkty spożywcze takie jak paczkowana wędlina, sery, jogurty czy mleko. Można także przynieść artykuły spożywcze o dłuższym terminie do spożycia jak makarony, konserwy, paszteciki, ryż, kasza itp. Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w takiej pomocy, tym bardziej robiąc zakupy na nadchodzące święta, pomyślmy o najbardziej potrzebujących…

 

 

 

Jako, że święta są tuż tuż czy chciałbyś przekazać coś sędziom i obserwatorom radomskiej organizacji sędziowskiej?

 

 

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim koleżankom i kolegom, działaczom oraz sympatykom naszej organizacji, zdrowych, spokojnych i pełnych miłości świąt, spędzonych w gronie najbliższych osób. Niech ten czas będzie czasem regeneracji i chwilą odpoczynku od dnia codziennego oraz uzupełnieniem niezbędnych kalorii (utraconych na boisku) przy wigilijnym stole. Na pewno szybko je zużyjemy w nowym 2023 roku. Ten kończący rok, który był sukcesem sędziego Szymona Marciniaka, niech będzie takim preludium do tego, aby spojrzeć inaczej na środowisko sędziowskie w Polsce. Niech ten nowy rok będzie obfitował w sukcesy całego środowiska sędziowskiego nie tylko w Radomiu, ale także w Polsce...

 

 



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 22-12-2022)
Program Mentorski KS Radom

W dniu 14.12.2022 na zaproszenie Komisji Sędziowskiej w Radomiu szkolenie dla sędziów z Programu Mentorskiego jak i wszystkich chętnych, poprowadził sędzia Ekstraklasy – Piotr Urban. 

 

Zagadnieniem, które przedstawił nam Piotr było odwiecznie wzbudzające kontrowersje „Zagranie piłki ręką”. Na początku prelegent objaśnił interpretacje stosowania zapisów w Przepisach Gry, a następnie do teorii zostały dołożone klipy. Jak zawsze klipy i podjęte na nich decyzje przez arbitrów wzbudziły wśród uczestników żywą dyskusję, oczywiście bazującą na argumentach. Na koniec każdy z sędziów miał do oceny 14 klipów filmowych. Musiał podać decyzję jaką powinien podjąć sędzia oraz użyć argumentów dla jej poparcia, mającą uzasadnienie w Przepisach Gry. Trzeba przyznać uczciwie – to zadanie nie należało do najłatwiejszych.

 

Dziękujemy serdecznie Piotrowi za poświęcony czas i przekazanie tak dużo wiedzy opartej o doświadczenie z boisk Ekstraklasy. Mamy nadzieję, że zasób wiadomości przysłuży się jak najlepiej wszystkim uczestnikom szkolenia.

 

Galeria zdjęć 



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 16-12-2022)
Szkolenie dla sędziów

W dniu 14.12.2022 o godzinie 17:00 w siedzibie radomskiej delegatury MZPN odbędzie się szkolenie dla Programu Mentorskiego oraz wszystkich chętnych sędziów, które poprowadzi sędzia Ekstraklasy – Piotr Urban. Serdecznie zapraszamy.



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 13-12-2022)
Posiedzenie zarządu Komisji Sędziowskiej w Radomiu

W dniu 8.12.2022 w siedzibie delegatury MZPN w Radomiu obyło się ostatnie w tym roku posiedzenie zarządu Komisji Sędziowskiej. Podsumowano rundę jesienną sezonu 2022/2023. Przewodniczący KS Radom – Daniel Maciejewski zapoznał członków zarządu z informacjami i decyzjami podjętymi podczas zarządu Kolegium Sędziów MZPN, a mającymi wpływ na Komisją Sędziowską w Radomiu. Każdy z członków zarządu KS Radom przedstawił także sprawozdanie z działalności powierzonej mu struktury.

 

 

W rundzie jesiennej sezonu 2022/2023 zostało rozegranych 1312 meczów na poziomie seniorskim (od ligi okręgowej po B klasę) prowadzonych rozgrywek przez delegaturę MZPN w Radomiu. Do prowadzenia spotkań seniorskich wyznaczono 1302 sędziów, natomiast na grupy młodzieżowe wyznaczono 878 arbitrów. W mazowieckiej lidze juniorów rozegrano 82 spotkania od poziomu A1 do C2. Nasi sędziowie również obsadzani byli w meczach III i IV ligi kobiet, gdzie poprowadzono 11 meczów. Arbitrzy z Radomia rozstrzygali także w spotkaniach na poziomie mazowieckim i centralnym. W III lidze radomscy sędziowie prowadzili 7 meczów w rundzie jesiennej – 21 arbitrów, w IV lidze - 26 meczów co daje nam 78 sędziów prowadzących spotkania. W V lidze 22 mecze rozstrzygane przez 66 sędziów z Radomia.

 

 

W rundzie jesiennej został także rozegrany PP na szczeblu radomskiej delegatury MZPN. Zostało rozegranych 68 meczów do których prowadzenia wyznaczono 204 sędziów. Aby runda jesienna została rozegrana zgodnie z terminarzem, Komisja Sędziowska wydelegowała 2681 arbitrów do prowadzenia tychże spotkań.

 

 

Przygotowano także specjalnie personalizowany program monitorowania i szkolenia uczestników Programu Mentorskiego na czas przerwy zimowej. Sędziowie będą mieli za zadanie prowadzić dzienniczek aktywności tygodniowej, udokumentowany za pomocą aplikacji mobilnej. Uczestnicy PM będą mieli obowiązek brania udziału w cotygodniowych szkoleniach online polegających na analizie zdarzeń boiskowych i omówieniu ich w oparciu o Przepisy gry przy pomocy odpowiedniego arkusza. Nad wszystkim będą czuwać opiekunowie Programu Mentorskiego.

 

 

Wszystkim radomskim sędziom i obserwatorom za minioną rundę jesienną sezonu 2022/2023 włożony trud, zaangażowanie i poświęcenie oraz profesjonalne podejście w podejmowaniu decyzji na najwyższym poziomie zgodnie z Przepisami Gry oraz „duchem gry” zarząd Komisji Sędziowskiej w Radomiu dziękuje oraz gratuluje.



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 08-12-2022)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #53

Większość Mundialu za nami, każdy kibic, piłkarz, trener czy sędzia mógł już wyciągnąć wiele wniosków… Może poziom piłkarski jest w Katarze nieco inny w naszych krajowych rozgrywkach, ale okazuje się, że boiskowe problemy i wyzwania dla sędziów są dziwnie znajome... W naszym cyklu „Co ty gwiżdżesz?!” omawiamy ciekawe klipy szkoleniowe i chcemy pomóc znaleźć wspólny język kibicom, zawodnikom, trenerom i sędziom oraz przybliżać literę Przepisów Gry i ich interpretacje. Miłej lektury!

 

KLIP # 53 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/nvfcms)

 

Mundialowy mecz Szwajcaria – Serbia (bez przesady „bałkańskie derby”) przypomniał nam o problemie wykonywania prowokacyjnych, szyderczych, względnie podburzających działań wobec publiczności przez zdobywców goli. Zajmowaliśmy się tą kwestią już w CTG_46, ale jak widać temat jest dalej na czasie. Mamy więc dziś klip z dwoma golami z tego samego meczu – najpierw dla gości (Granatowi), potem dla gospodarzy (Żółci). Bardzo podobne fetowanie w wykonaniu obu szczęśliwych strzelców nie spotkało się z aprobatą widzów. Jednak żółtą kartkę dostał tylko jeden z nich… Gdzie tu konsekwencja? Gdzie logika?

 

Obie części klipu mają trochę wspólnych cech, jednak dostrzegajmy też różnice. Gest „czy mnie słyszycie” rzeczywiście wykonali obaj strzelcy. Jednak zauważmy, że Granatowy zrobił to od razu po strzale, jeszcze w polu karnym i nie kierował się w stronę żadnego konkretnego sektora kibiców Żółtych. Oczywiście fani gwizdali, ale nie można stwierdzić, aby było to skierowane do zdobywcy gola, a nie np. swoich zawodników. Tymczasem w 82’, gdy Żółci zdobyli rozstrzygającego gola na 3:1, ich napastnik pobiegł specjalnie do sektora kibiców gości – był w pełni świadomy, dokąd biegnie i po co biegnie. I co kluczowe: swój cel osiągnął – sprowokował fanów gości do rzucania jakimiś przedmiotami w boisko.

 

 

Dla nas istotne, że w obu tych sytuacjach sędzia zachował wzmożoną czujność. Korzystając z chwili przerwy, nie zaczął spaceru w stronę środka boiska, ale dalej był blisko zawodników i dokładnie ich obserwował. Dlatego właściwie odczytał ich intencje oraz ocenił skutki ich działań.

Konsekwencja u sędziego to nie zawsze takie same kary. Logika i dobre czytanie gry nakazywało odmienne decyzje: Granatowy nie zasłużył na żadną karę, ale Żółty na pewno tak.

 

Prowokowanie kibiców przez zawodników jest naprawdę poważnym problemem we współczesnej piłce nożnej. Owszem, bardzo często występuje odwrotna sytuacja: to fani prowokują, krytykują, obrażają zawodników (przeciwnej drużyny). Co ważne, zawodnicy muszą umieć wytrzymać tę presję. Jednak gdy sami zachowują się prowokacyjnie, sędzia musi działać. Takie prowokacje wobec kibiców mogą prowadzić nawet do zamieszek, a później kar finansowych dla klubów (federacji). Sędziowie nie zawsze mają szansę zapobiec niesportowym zachowaniom zawodników, poza żółtymi kartkami mają tu niewiele instrumentów. Ale ważne, aby po nie sięgali wtedy, gdy to oczywiste.

 

Piotr Tenczyński



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 08-12-2022)
Kurs sędziowski
Trwa kurs dla kandydatów na sędziów piłki nożnej organizowany przez Komisję Sędziowską w Radomiu. W kursie bierze udział kilkunastu młodych kandydatów, chcących stać się arbitrami piłkarskimi. Podczas szkoleń kursanci poznają artykuły i zagadnienia Przepisów Gry. Szkoleni się na podstawie oficjalnych materiałów CKS PZPN.
 
 
Grupa słuchaczy aktywnie bierze udział w zajęciach zadając pytania i dociekając do meritum prawidłowych odpowiedzi. W ostatnim czasie kandydaci szkolili się z zakresu artykułów 5 i 6. Szkolenie teoretyczne miało także charakter szkolenia praktycznego, gdzie słuchacze pierwszy raz w życiu trzymali chorągiewkę sędziego asystenta i mogli nauczyć się profesjonalnych wskazań. Zadanie to nie było takie łatwe na jakie wygląda w TV podczas oglądania meczów. Kurs zakończy się w marcu egzaminem teoretycznym i sprawnościowym. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas kursu pozwoli na jak najlepsze napisanie egzaminu.


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 07-12-2022)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #52

Runda jesienna w Polsce już się zakończyła, ale my nie zapadamy na sen zimowy! W naszym cyklu „Co ty gwiżdżesz?!” omawiamy ciekawe klipy szkoleniowe z różnych rozgrywek, aby pomóc znaleźć wspólny język kibicom, zawodnikom, trenerom i sędziom oraz przybliżać literę Przepisów Gry i ich interpretacje. Miłej lektury!



Czytaj więcej (kategoria3: Wydział Sędziowski, dodano2: 01-12-2022, odsłon: 661)
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Przypominamy, że ju z 7 czerwca 2024 r. odbędzie się Walne Zgrom...

Wielkimi krokami zbliża nam się inauguracja rundy wiosennej w na...

Radomska Delegatura Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej dokonała ...

Informujemy, że biuro Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Związk...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej poniżej przekazuje druk zgłoszen...
KALENDARIUM
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.