Dzisiaj jest środa, 08 luty 2023 r., 39 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurs sędziowski
Trwa kurs dla kandydatów na sędziów piłki nożnej organizowany przez Komisję Sędziowską w Radomiu. W kursie bierze udział kilkunastu młodych kandydatów, chcących stać się arbitrami piłkarskimi. Podczas szkoleń kursanci poznają artykuły i zagadnienia Przepisów Gry. Szkoleni się na podstawie oficjalnych materiałów CKS PZPN.
 
 
Grupa słuchaczy aktywnie bierze udział w zajęciach zadając pytania i dociekając do meritum prawidłowych odpowiedzi. W ostatnim czasie kandydaci szkolili się z zakresu artykułów 5 i 6. Szkolenie teoretyczne miało także charakter szkolenia praktycznego, gdzie słuchacze pierwszy raz w życiu trzymali chorągiewkę sędziego asystenta i mogli nauczyć się profesjonalnych wskazań. Zadanie to nie było takie łatwe na jakie wygląda w TV podczas oglądania meczów. Kurs zakończy się w marcu egzaminem teoretycznym i sprawnościowym. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas kursu pozwoli na jak najlepsze napisanie egzaminu.


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 07-12-2022)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #52

Runda jesienna w Polsce już się zakończyła, ale my nie zapadamy na sen zimowy! W naszym cyklu „Co ty gwiżdżesz?!” omawiamy ciekawe klipy szkoleniowe z różnych rozgrywek, aby pomóc znaleźć wspólny język kibicom, zawodnikom, trenerom i sędziom oraz przybliżać literę Przepisów Gry i ich interpretacje. Miłej lektury!Czytaj więcej (kategoria3: Wydział Sędziowski, dodano2: 01-12-2022, odsłon: 207)
Szkolenie dla wszystkich sędziów

Szkolenie dla wszystkich sędziów planowane w dniu 29.11.2022 zostaje odwołane. (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 28-11-2022)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #51

 

KLIP NR 51 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/bqmo60)

 

 

 

Dwie sytuacje, które zdarzyły się tego samego dnia na dwóch różnych boiskach, ale bardzo są do siebie podobne. Bramkarze łapią piłkę kopniętą przez swoich współpartnerów, a sędziowie nic z tym nie robią (choć druga drużyna i kibice krzyczą, że przecież tak nie wolno grać). Jakaś zmowa? Zbiorowa amnezja?

 

 

 

Skoro krzyczą, to albo nie znają przepisu, albo chcą tylko wywrzeć presję na sędziego (żeby gwizdnął) lub bramkarza (żeby się zestresował i skiksował). OK, jest to jakaś (mniej lub bardziej niesportowa) strategia… Ale zamiast wchodzić w głowę tych strategów, zajmijmy się po prostu przepisami. To jak to jest z tym łapaniem piłki przez bramkarza?

 

 

 

Art. 12 rzeczywiście zakazuje mu łapania (a nawet tylko dotykania ręką/ramieniem) piłkirozmyślnie kopniętej do niego przez współpartnera. W tym sformułowaniu ważny jest dosłownie każdy wyraz (czyli element definicji). Jeśli któregoś będzie brakowało, wówczas cała konstrukcja (czyli przewinienie bramkarza) się sypie.

 

 • Rozmyślność” definiowana jest w przepisowym Słowniczku jako czynność, którą zawodnik zamierza wykonać (nie jest to odruch lub niezamierzone działanie). W tych obu naszych sytuacjach widzimy taką właśnie czynność. Obrońcy – owszem, walcząc z przeciwnikiem – na pewno grają rozmyślnie.

   

 • Kopnięcie” piłki to – zgodnie ze Słowniczkiem – zagranie stopą, kostką i/lub stawem skokowym. Tak, w obu naszych sytuacjach mamy do czynienia z takimi właśnie zagraniami.

   

 • Do niego” – tego sformułowania nie trzeba definiować w Słowniczku. A właśnie to jest kluczowe w ocenie tych zagrań obrońców. Aby orzec, że doszło do przewinień (bramkarze nie mieli prawa łapać tych piłek), trzeba mieć pewność, że 200-procentową intencją obrońców było właśnie zagranie DO bramkarzy. Oczywiście rozumiem, że ktoś mógłby zarzucić tu sędziom zbytnią naiwność, ale naprawdę nie mogli mieć tu takiej pewności. W obu sytuacjach obrońcy musieli się spieszyć, w obu ich podstawowym celem było uprzedzenie napastników. Na pewno mieli z tyłu głowy, że ich zagranie może przejąć bramkarz, ale nie mogli mieć tej pewności. Uprawnione będzie określenie ich rozmyślnego kopnięcia jako zagranie „W KIERUNKU bramkarza”. Ale to nie to samo, co „DO bramkarza”.

   

   

 

Zatem w obu tych sytuacjach bramkarze byli uprawnieni do złapania tej piłki, prawidłowe decyzje to „gramy dalej”, a spokój sędziów wziął się z tego, że natychmiast, „po jednej nutce”, właściwie ocenili zachowanie obrońców.

 

Piotr Tenczyński

 (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 17-11-2022)
Obsada sędziowska 19-20.11.2022

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

Pobierz obsadę(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 17-11-2022)
Program Mentorski

W dniu 17.11.2022 na Stadionie Miejskim w Pionkach odbyło się zgrupowanie Programu Mentorskiego, na którym zostały przeprowadzone testy: kondycyjny FIFA YOYO TEST oraz test pisemny sprawdzający wiedzę z Przepisów Gry. Całość koordynowali sędziowie Komisji Sędziowskiej w Radomiu – Norbert Chrząstek oraz Kamil Piątek - członkowie Komisji Szkoleniowej w Radomiu. Egzaminy odbywały się pod nadzorem Przewodniczącego Komisji Sędziowskiej – Daniela Maciejewskiego.

 

 

 

Program mentorski to grupa najbardziej perspektywicznych w tym sezonie sędziów wybranych spośród wszystkich młodych arbitrów KS Radom. Chcemy ich przygotować pod względem merytorycznym i kondycyjnym, aby jak najszybciej mogli postawić kolejne kroki na wyższych szczeblach w swojej przygodzie z gwizdkiem. Szkolenie podopiecznych odbywa się wzorem szkoleń centralnych, co jest ich dużym atutem, ponieważ już na tak wczesnym etapie są oni przygotowani do kolejnych egzaminów, które nie powinny być zaskoczeniem. – mówi Norbert Chrząstek

 

 

Biorąc udział w takim programie kilka lat temu wiem, że jest on bardzo wartościowy i ułatwia dalszy rozwój sędziowski. Musimy wymagać od uczestników programu dokładności, sumienności i zaangażowania, które są niezbędne w życiu sędziego. – dodaje Kamil Piątek.

 

Galeria zdjęć(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 17-11-2022)
Kurs na sędziego piłki nożnej

W dniu 14.11.2022 rozpoczął się kurs dla kandydatów na sędziów piłki nożnej w radomskiej delegaturze Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Uczestnicy zostali zaznajomieni z harmonogramem całego kursu i tematami szkoleniowymi.

 

Przewodniczący Komisji Sędziowskiej - Daniel Maciejewski przedstawił i wyjaśnił słuchaczom szczegóły, na których opiera się praca w roli sędziego. Uczestnicy kursu z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji oraz aktywnie włączyli się w dyskusję, zadając merytoryczne pytania. Następnie Przewodniczący Komisji Szkoleniowej – Norbert Chrząstek wyjaśnił na czym polegają egzaminy teoretyczne i praktyczne oraz przedstawił warunki ich zaliczenia.


Na kurs zgłosiło się kilkunastu młodych ludzi, chcących rozwijać swoje zamiłowanie do piłki nożnej, akurat w takiej formie jak arbitraż piłkarski. Mamy nadzieję, że podczas kursu zdobyta wiedza oraz z zapałem przekazywane doświadczenie naszych szkoleniowców, umożliwi rozwinięcie skrzydeł młodych adeptów i pozwoli im „odfrunąć” w kierunku najwyższych szczytów w karierze sędziego piłki nożnej...

 

Lista zgłoszeniowa nadal jest otwarta. Można się zapisać jeszcze do następnego spotkania, które odbędzie się 21.11.2022 o godzinie 16:30 w siedzibie delegatury MZPN w Radomiu, ul. Chrobrego 52. Serdecznie zachęcamy do zapisu, także panie!(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 14-11-2022)
Program mentorski
PROGRAM MENTORSKI KS RADOM
 
Program mentorski to zestaw szkoleń teoretycznych i praktycznych, mający na celu podniesienie umiejętności wśród młodych sędziów Komisji Sędziowskiej w Radomiu.
 
Uczestnicy zostali zakwalifikowani na podstawie oceny potencjału oraz wieku i uznani za najbardziej perspektywicznych arbitrów w sezonie 2022/23.
 
Program ten powstał w październiku br. a do programu zostali powołani:
 
- Kacper Banaczek,
 
- Kacper Banasik,
 
- Michał Wajs,
 
- Jakub Siewierski,
 
- Jakub Sambor,
 
- Bartłomiej Janas,
 
- Piotr Gajda,
 
- Szymon Dobrasiewicz.
 
Główne założenia programu:
 
1. Wzbogacenie wiedzy w zakresie znajomości Przepisów Gry oraz ich interpretacji.
2. Rozwój sprawności fizycznej i poprawa motoryczna uczestników. 3. Rozpoznanie uczestników pod kątem charakterologicznym i ocena umiejętności miękkich.
4. Wielowymiarowy format szkoleń - czyli podnoszenie umiejętności zarówno jako sędzia asystent oraz sędzia.
5. Służenie pomocą młodszym kolegom w zakresie doskonalenia warsztatu sędziowskiego.
 
Opiekunami programu, którzy starają się przekazać jak najwięcej z sędziowskiego rzemiosła są:
 
- Norbert Chrząstek,
 
- Dawid Muc,
 
- Maciej Posuniak,
 
- Piotr Kapusta
 
- Kamil Piątek.
 
Organizowane są cotygodniowe szkolenia online oraz testy z zakresu wiedzy teoretycznej. Ostatnim szkoleniem jakie odbyli uczestnicy było skrupulatne omówienie Finału Pucharu Polski - w formie stacjonarnej - na szczeblu okręgowym.
Mecz został rozłożony na czynniki pierwsze w celu przedstawienia pracy sędziów i wyeliminowania wszystkich błędów.
 
Gratulujemy Kolegom powołania do programu i życzymy owocnej pracy !


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 09-11-2022)
Obsada sędziowska 11-13.11.2022

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

Pobierz obsadę (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 09-11-2022)
Zostań sędzią
Kiedy oglądasz mecz Ligi Mistrzów czy naszej rodzimej Ekstraklasy często patrząc na powtórki myślisz sobie – jak sędzia mógł się, aż tak pomylić?! Przecież to prosta sytuacja. Sam to możesz zmienić i stać się jednym z nas! Zobaczysz jak sędziowanie jest „proste”.
 
 
Okazja do tego jest idealna, ponieważ Komisja Sędziowska Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Delegatura w Radomiu rozpoczyna nabór kandydatek i kandydatów na kurs sędziów piłki nożnej. Dokładnie poznasz Przepisy Gry i dowiesz się jak wygląda praca arbitrów "od kuchni".
 
 
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 14.11.2022 o godzinie 16.30 w siedzibie Delegatury MZPN w Radomiu. Mile widziani kandydaci wydelegowani przez kluby.
 
 
Zgłoszenia i zapytania proszę kierować na adres e-mail: ks.radom@wp.pl lub telefonicznie u Przewodniczącego Komisji Sędziowskiej w Radomiu - 608-490-122.
 
Sędzią piłki nożnej może zostać obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, który spełnia następujące wymagania:
- wiek minimum 16 lat,
 
- posiada wykształcenie średnie, bądź jest uczniem szkoły ponad podstawowej,
 
- posiada dobrą ogólną sprawność fizyczną oraz sportową sylwetkę,
 
- odznacza się nienaganną postawą etyczno-moralną i nie był karany.
 
Zapraszamy!


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 29-10-2022)
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Klub Sportowy Zamłynie Radom w styczniu organizować będzie dwa m...

Komisja Gier MZPN Delegatura w Radomiu informuje, że zgodnie z z...

Komisja ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich Mazowieckieg...

Komisja ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich Mazowieckieg...

Obradowała Komisja Gier przy radomskiej delegaturze Mazowieckieg...
KALENDARIUM
luty, 2023
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.