Dzisiaj jest piątek, 29 marzec 2024 r., 89 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsada sędziowska 16-17.09.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę 



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 14-09-2023)
Sędziowska jedenastka #11 Tomasz Posuniak
"Sędziowska jedenastka" oraz numer dzisiejszej jej odsłony zbiega się w jedno - jest to ostatnie wydanie przed przerwą, która potrwa kilka miesięcy. Sędzią, który kończy pierwszy sezon, będzie bardzo dobrze znany Tomasz Posuniak - były sędzia asystent 2 ligi.
Zapraszamy do lektury.
 
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
" W czerwcu 1980r w siedzibie Wojewódzkiej Federacji Sportu przy ul. Młynarskiej u prezesa Cz. Alberskiego i Z. Cyrna. Razem ze mną kurs ukończyli m.in. T. Stanios i S. Augustyniak. Jedno z pytań brzmiało: „Jakiego koloru są te skrawki materiału?”. Ku naszemu zdziwieniu, chodziło o to czy ktoś nie jest daltonistą. Po ukończeniu kursu zaczynała się prawdziwa droga przez mękę: jak zdobyć strój sędziowski. Jednym ze sposobów było farbowanie białej koszuli w punkcie przy ul. Rwańskiej, przypinany był na zatrzaski biały kołnierzyk. Był to patent kolegi Romka Małka. Czekało się na zebranie, które było co tydzień. Czytana była obsada i umawianie się na mecz, na który jeździło się PKP lub PKS lub okazją. W tych sprawach mistrzem był Jasio Borek, który posiadał wszystkie rozkłady jazdy.”
 
2. Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
" Jak chyba każdy młody chłopak trochę grałem w piłkę, interesowałem się sportem (chodziłem na mecze nie tylko Radomiaka ale i Broni, Czarnych czy Startu). Nawiasem mówiąc moim sąsiadem z piętra był legendarny piłkarz Radomiaka – Maciej Jaśkiewicz. Gdy kolega z podwórka zapisał się na kurs sędziowski, namówił mnie i tak to się zaczęło."
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
„Kopałem w grupach młodzieżowych Radomiaka u trenera Leszka Krzysiaka.”
 
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
"Na pewno debiut 31.08.1980r na klasie „O” Mazowsze Grójec – Kozienice z J.Pytlarzem i Z. Kupidurą, z którym kończyłem kurs sędziowski. Czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że na klasę „O” jedzie dwóch debiutantów na linie?
Jedyny mój mecz w Ekstraklasie (dawniej I ligi) Stomil Olsztyn – Wisła Kraków z trenerem Franciszkiem Smudą. Sędziowałem go razem z Mirkiem Milewskim i Krzyśkiem Jendą. Jazda samochodem z Mirkiem należała do mocnych wrażeń, o czym przekonał się jadący z nami na mecz komentator Canal+ Mateusz Borek. Powrót na pewno zapadł każdemu w pamięć."
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
 " To pytanie jest spóźnione o ładne parę lat. Ale cieszę się, że sędziowałem przez te 40 lat na wielu legendarnych stadionach w Polsce."
 
6. Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
 " Na swojej drodze sędziowskiej spotkałem wielu sędziów, od których wziąłbym jakieś cechy potrzebne do dobrego sędziowania i sposobu bycia. Jerzy Figas – kultura, sposób bycia, nienaganne maniery; Stefan Marek – charyzma, podkreślenie, że jedna osoba rządzi na boisku; Mariusz Posuniak – luz, komunikatywność, ułożenie sobie relacji z zawodnikami. Dobry sędzia to nie tylko znajomość przepisów czy bieganie, ale charyzma, kultura, sposób bycia, komunikatywność, łatwość nawiązywania relacji sędzia-piłkarz, sędzia-działacz."
 
7. Czym zajmujesz się na co dzień? 
 " Jestem pracownikiem cywilnym KWP z siedzibą w Radomiu. "
 
8.Czy chciałbyś zostać obserwatorem? 
" Może na koniec przygody z gwizdkiem. Jeszcze nie teraz, zobaczymy jak zdrowie pozwoli."
 
9. Co chciałbyś zmienić w przepisach gry? 
 " Myślę, że należy ujednolicić pojęcie zagrania piłki ręką, pracę VAR i czas gry. Niedługo mecz piłkarski będzie trwał ponad 2 godziny.
A przy okazji, może by ktoś w PZPN pomyślał o nowych stawkach sędziowskich w niższych ligach. Ciągle słyszymy, że trwają jakieś tam prace. Przecież my nie dostajemy za darmo z PZPN strojów sędziowskich. Musimy je kupić. A gdzie opłaty za licencje, PZU, KFD, KFP. Czy to zachęci młodych do sędziowania? Śmiem wątpić."
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
 " Było ich tak wiele na przestrzeni tych 40 lat. Na pewno dużą część niektórzy z was je znają. Do historii przeszły przypadki słynnych powrotów z meczów sędziego, który jedzie na egzaminy III ligi bez butów do biegania i długopisu, sędziego II ligi, który kupuje zegarek w kiosku „Ruchu”, bo zapomniał swojego. Pamiętam też przypadek, gdy sędziowaliśmy mecz u beniaminka III ligi. Normą wtedy było wręczanie proporczyków klubowych sędziom. Ku naszemu zdziwieniu gospodarze wręczyli nam reklamówki ze…. swojskimi wędlinami, gdyż nie mają jeszcze proporczyków. Wiadomo co byście bardziej woleli? W latach 90-tych prezes Figas kupił sobie psa, który wabił się „Lord”. Jakimś dziwnym trafem później na „Żeromce” można było spotkać kilku sędziów na spacerach z „Lordem”.
 
11.Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
 "Mam satysfakcję, że kilka osób już zachęciłem. Najpierw Tomka Wróbla, z którym chodziłem do „Mechanika”, później brata Mariusza, który stażem w III lidze przebił chyba samego prezesa Stefana a także syna Michała. Jeśli ktoś kocha piłkę nożną, lubi nowe nieraz trudne wyzwania, poznawać nowych ciekawych ludzi i nowe miejsca i nie pyta się „ile będę za to miał pieniędzy”, to szczerze zapraszam. Warto. Spójrzcie na klasę S – seniorów. Nie ma tych ludzi i nie ma organizacji. Sędziują po 30-40 lat. I jeszcze im się chce. Coś w tym musi być."
 
 Chciałbym też podziękować tym osobom i sędziom, działaczom, z którymi dane mi było się spotkać na 43-letniej już przygodzie z gwizdkiem. Swojej rodzinie, która wie co to są powroty z meczów, prezesowi S. Markowi, T. Kułakowskiemu i mojemu bratu Mariuszowi, z którym zjeździłem III ligowe boiska w Polsce, tym, dzięki którym zaistniałem na II ligowych boiskach K. Gilewskiemu, J. Gryczce, T. Siwcowi, J. Oparcikowi, pracownikom biura ROZPN: Paulinie i Przemkowi, za te 10 lat, gdy byłem obsadowym. Obecnemu zarządowi z prezesem Danielem Maciejewskim na czele życzę: niech próbują, niech walczą, niech pomagają, niech załatwiają ,aby moja przepowiednia sprzed lat przeszła już do historii „Minie wiele lat, zanim przekroczymy Wisłę."


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 13-09-2023)
Obsada sędziowska 9-10.09.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę 



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 07-09-2023)
Obsada sędziowska Puchar Polski 6.09.2023 - runda 3

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę 



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 05-09-2023)
Sędziowska jedenastka #10. Tym razem Zbigniew Mortka
Dzisiaj w ogniu pytań ,,Sędziowskiej jedenastki” osoba, której nikomu w naszym okręgu nie trzeba przedstawiać. Prawdopodobnie jeden z najstarszych, a może i najstarszy sędzia w Polsce sędziujący na co dzień w rozgrywkach seniorskich. Pomysłodawca klasy ,,S”, czy też klubu seniora, obecnie członek wydziału dyscypliny, wieloletni sędzia Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej, a więc Zbigniew Mortka.
 
Zapraszamy do lektury!
 
1.W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
" Wkrótce minie 35 lat. Był to rok 1988."
 
2. Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
 "Z Adamem Lubeckim prowadziliśmy Start Radom, zarówno juniorów jak i seniorów. Adam był jednocześnie trenerem i sędzią. On namówił mnie do pójścia na kurs, chciałem zobaczyć jak piłka wygląda od tej strony, czy się sprawdzę. Po roku chodzenia na kurs zdałem egzaminy u Kazimierza Gilewskiego, wyglądały one zupełnie inaczej niż teraz. Po okresie bycia sędzią próbnym, zostałem sędzią rzeczywistym."
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
 "Grałem w Broni Radom. Najpierw u Leszka Antosa, później u Tadeusza Muca, a ostatnim szkoleniowcem był trener Rogowski. Później zaproponowano mi grę w Starcie Radom, a jednocześnie ukończenie kursu trenerskiego. Skorzystałem z tej propozycji i później przez kilka lat byłem także trenerem w różnych grupach Startu. Miałem także swoją ,,szkółkę” piłkarską PKS Michałów. Spod mojej ręki wyszedł m.in. Paweł Tarnowski – wieloletni zawodnik szczebla centralnego."
 
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
 "Najbardziej w pamięć zapadł mi debiut. Na boisku w Mogielnicy przez środek biegła ścieżka, w pewnym momencie, w trakcie meczu, grupa ludzi szła przez środek boiska. Mecz musiał zostać na chwilę przerwany.
Kilkanaście lat temu grupa młodych ludzi z różnych radomskich klubów postanowiła pobić Rekord Guinessa. Miał to być rekord długości czasu trwania meczu na hali. Do sędziowania zgłosiliśmy się we trzech: Jarosław Fereniec, Ireneusz Jastrzębski i ja. Sędziowaliśmy 60 godzin. Od drugiego do czwartego lutego 2007r. Udało pobić się rekord. Cieszę się, że jestem w Księdze Rekordów Guinessa.
Z negatywnych wspomnień to na pewno mecz w którym zerwałem Achillesa w dwóch miejscach. Na szczęście przy wsparciu wielu kolegów z naszej organizacji, szczególnie Adama Lubeckiego, udało mi się wrócić do sędziowania. Chęć powrotu do sędziowania dawała mi siłę.
Podczas jednego z meczów miała też miejsce sytuacja, której nikomu nie życzę. Jeden z zawodników upadł, zaczął bardzo głośno oddychać. Podbiegłem wsadziłem mu w usta chorągiewkę, a kolega Artur Obłękowski wyciągnął mu język, tak aby się nim nie udławił. W ten sposób być może uratowaliśmy mu życie.
Ciekawym przeżyciem było też dla mnie posędziowanie z użyciem zestawów (system komunikacji sędziów). Taką niespodziankę zrobił mi Norbert Chrząstek na meczu ekstraligi. Po tylu latach sędziowania była to dla mnie ogromna frajda. Mogę za to bardzo podziękować Norbertowi.
Jestem także dumny z tego, że mój gwizdek rozbrzmiał jako pierwszy na nowym stadionie przy Struga 63. Podczas turnieju dla dzieci organizowanego niedługo przed pierwszym meczem Radomiaka, za namową kolegów, jako pierwszy rozpocząłem zawody."
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
"Nigdy nie nastawiałem się na karierę sędziowską, ale od zawsze inspirowały mnie dwa stadiony. Tak zwany ,,Teatr Marzeń” czyli Old Trafford oraz stare Wembley."
 
6.Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
"Na moim ,,ołtarzyku” sędziowskim wśród wielu nagród ważne miejsce zajmuje książka Pierluigiego Colliny. Charakter, zarządzanie, sposób prowadzenia zawodów. Zawsze pozostanie niedoścignionym wzorem. Później Mark Clattenburg, a obecnie Szymon Marciniak. Jednak wzór numer jeden to zdecydowanie Collina. "
 
7.Czym zajmujesz się na co dzień? 
"Jestem członkiem Komisji Dyscypliny Radomskiej Delegatury. Oprócz tego mój przyjaciel Paweł Pietrzyk założył sekcje Radomiak Futbol Plus, która zrzesza dzieci i młodzież niepełnosprawną. Pracuje z grupą wiekową 11-17 lat. Jeżdżę z nimi na turnieje, gdzie odnosimy sukcesy. Ostatnio dostałem od podopiecznych statuetkę z napisem ,,super trener Zbyszek”. 
 
8.Czy chciałabyś zostać obserwatorem? 
" W pewnym momencie prezes Sławomir Pietrzyk zaproponował mi, żebym został obserwatorem, ale podziękowałem. Stwierdziłem, że lepiej jak będę pomagał młodym chłopakom na niższych ligach bezpośrednio na boisku. Kolega Tomek Smoliński nazwał mnie nawet ,,stajennym”, ponieważ wielu chłopaków wywodzi się z ,,mojej stajni”. Natomiast pomagam podczas kursów, a kiedyś prowadziłem zajęcia w ich trakcie. Chcę przekazać młodym sędziom to czego nie ma w książkach. Kiedyś zdarzało się, że chłopaki u mnie w domu trenowali wskazania, czy gestykulacje."
 
9.Co chciałabyś zmienić w Przepisach Gry? 
"Na pewno kwestia spalonych. Nie powinno być dwumilimetrowych ,,ofsajdów”. Uproszczenie zapisów dotyczących zagrania piłki ręką. Piłka nożna jest dla kibiców, a teraz jest to za bardzo skomplikowane, nie tylko dla kibiców, ale też dla zawodników, czy trenerów. Dlatego też kiedyś ,,rzuciłem pomysł” szkoleń dla klubów. Kolejnym przepisem, który bym zniósł jest karanie zawodnika za zdjęcie koszulki podczas fetowania bramek. To często są emocje, radość, a musimy pokazać żółtą kartkę, to nie jest z duchem gry."
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
"Na pewno było ich wiele, ciężko przypomnieć sobie jakąś konkretną. Najbardziej nasuwa mi się ta, o której już wspomniałem przy okazji debiutu. Pamiętam też jeden mecz w śnieżycy, gdzie wszyscy byli oblepieni śniegiem. Zawodnicy śmiali się, że wyglądamy jak bałwany.
Inna ciekawa historia to kiedy podczas meczu podszedł do mnie zawodnik i poprosił o żółtą kartkę ponieważ żona nie wierzy mu, że on idzie na mecz, a jeśli dostanie kartkę, wspomną o tym w lokalnej prasie."
 
11. Jak zachęciłabyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
"Jest to niesamowita przygoda, można zobaczyć jak futbol wygląda z tej strony, poznaje się dużo wspaniałych ludzi. Można spotkać profesjonalnych sportowców, ale tez ludzi spoza świata sportu. Wiele spraw przenosi się też na życie codzienne – np. odporność na stres, szybkie podejmowanie decyzji, odpowiedzialności, przezwyciężanie niedoskonałości, zarządzania grupą ludzi. Sędziowie to niesamowita rodzina, do której każdy może dołączyć. Zapraszam wszystkich młodych ludzi. Na pewno będziemy im pomagać."
 
Chciałbym podziękować wszystkim dzięki którym sędziuję. Szczególne podziękowania dla prezesa Stefana Marka, który zawsze mi pomagał i nadal to robi. Działalność w piłce to najpiękniejszy okres mojego życia. Nie wyobrażam sobie życia bez futbolu. Piłka Nożna w pewnym sensie uratowała mnie życiowo. Dziękuję wszystkim których spotkałem na swojej sędziowskiej drodze. Dziękuję za możliwość pracy z młodzieżą, dzięki której poznałem wielu fantastycznych młodych ludzi.


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 30-08-2023)
Test teoretyczny - II termin

Niżej wymienieni sędziowie proszeni są o kontakt z kol. Norbertem Chrząstkiem  w celu omówienia testu teoretycznego.

 

Fereniec Jarosław,

Łukasiewicz Paweł,

Stani Tomasz,

Zelga Jacek.



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 30-08-2023)
Szkolenie dla wszystkich sędziów

Przypominamy, że jutro (wtorek 29.08.2023) w budynku AHNS w Radomiu przy ul. Traugutta 61A o godzinie 17:00 odbędzie się obowiązkowe szkolenie dla wszystkich sędziów i obserwatorów.

 

Po szkolenie będzię możliwość zakupienia emlematu sędziowskiego w cenie 12 zł. 



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 28-08-2023)
Egzaminy sędziowskie - Drugi termin

Przypominamy wszystkim sędziom i obserwatorom, że  29.08.2023 o godzinie 16:20 w WSH w Radomiu ul. Traugutta 61 odbędzie się poprawkowy egzamin teoretyczny.  

  

Natomiast w piątek 1.09.2023 o godzinie 16:15 na stadionie miejskim w Pionkach odbędzie się poprawkowy egzamin kondycyjny. Zapisy rozpoczynają się od godziny 16:00.

 

Osoby, które nie zdały egzaminów w pierwszym terminie, bądź do nich nie przystąpiły, a nie mają usprawiedliwienia (zaświadczenie lekarskie, delegacja meczowa) muszą uiścić opłatę w wysokości 40 zł za w przypadku braku zaliczenia jednego egzaminu. Sędziowie, którzy nie zaliczyli kondycji i teorii robią opłatę w wysokości 80 zł.

 

Opłaty w dniu egzaminu będzie zbierał Kol. Artur Badowski. 



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 25-08-2023)
Obsada sędziowska 26-27.08.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę 

 


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 24-08-2023)
Odszedł Stanisław Grzyb

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 14.08.2023 zmarł wieloletni sędzia piłkarki Stanisław Grzyb. Nabożeństwo żałobne odbędzie 23 sierpnia 2023 o godzinie 11:00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca ul. Młodzianowska 124. Po ceremonii nastąpi wyprowadzenie ciała na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego. Bliskim składamy wyrazy współczucia.



(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 19-08-2023)
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Wielkimi krokami zbliża nam się inauguracja rundy wiosennej w na...

Radomska Delegatura Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej dokonała ...

Informujemy, że biuro Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Związk...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej poniżej przekazuje druk zgłoszen...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej serdecznie zaprasza kluby do udz...
KALENDARIUM
marzec, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.