Dzisiaj jest sobota, 24 luty 2024 r., 55 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolenie plenarne

Przypominamy, że w środę 31.05.2023 upływa ostateczny termin wpłat na szkolenie plenarne połączone z egzaminami na nowy sezon, które odbędzie się 23.06.2023. Prosimy osoby, które zadeklarowały się co do uczestnictwa o wpłacenie kwoty 135 zł do kol. Łukasza Aleksandrowicza.(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 29-05-2023)
Obsada sędziowska 27-28.05.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 Pobierz obsadę(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 25-05-2023)
Core Polska
W dniu 24.05.2023 rozpoczęło się zgrupowanie sędziów Core Polska 9.2 w Jarocinie , organizowane przez Kolegium Sędziów PZPN dla najbardziej perspektywicznych sędziów z każdego województwa.
 
Województwo Mazowieckie a zarazem komisję Sędziowską w Radomiu reprezentuje nasz kolega Norbert Chrząstek - sędzia III ligi.
Podczas zgrupowania sędziowie prowadzą zawody , które obserwują instruktorzy PZPN , Marcin Szulc, Piotr Tenczyński, Julian Pasek, Jacek Walczyński, Grzegorz Korzsek i Tomasz Radkiewicz. Następnie mecze są analizowane i omawiane.
 
Norbertowi w dniu dzisiejszym przypadł mecz w roli sędziego głównego Chrobry II Głogów - Gwarek Tarnowskie Góry.
 
Asystentami Norberta byli koledzy:
SA1 Krzysztof Robert (Dolnośląski ZPN),
SA2 Maciej Kuropatwa ( Śląski ZPN),
a sędzią technicznym był Adam Marczuk (Kujawsko-Pomorski ZPN).
 
W tym meczu Gwarek pokonał Gospodarzy 3:0. Obserwatorem tego spotkania był Julian Pasek.
 
Norbertowi gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych dniach zgrupowania i meczach. Core Polska 9.2 będzie trwał od 24.05.2023 do 30.05.2023.
 


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 25-05-2023)
Sędziowska jedenastka #3
W kolejny środowy wieczór zapraszamy do zapoznania się z kolejną „Sędziowską jedenastką”. Jako trzeci na nasze pytania odpowiedział Sławomir Pipczyński - były sędzia II ligi, a obecnie obserwator szczebla centralnego.
Zapraszamy do lektury!
 
 
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
"Kurs sędziowski ukończyłem wiosną 1997 roku."
 
2. Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
"Będąc na studiach i grając w rozgrywkach studenckich, bardzo często po przegranych meczach mieliśmy pretensje do sędziów. Po jednym z takich meczów sędzia powiedział mi, że jak zwykle mam pretensje i żebym sam spróbował zostać arbitrem oraz się przekonał, kto ma racje. Gdy dowiedziałem się o kursie, postanowiłem się zapisać i przekonać jak to jest z tej 'drugiej strony.
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
"Jako dziecko chodziłem na treningi do grup młodzieżowych praktycznie wszystkich działających w tamtych czasach radomskich klubów. Ale mając 12 lat, na jednym z treningów zostałem trafiony piłką w oko i to tak niefortunnie, że znalazłem się na miesiąc czasu w szpitalu i przez dwa lata byłem leczony. Ponieważ ciągle oko było zalewane krwią i żaden lekarz nie chciał mi podbić badań dopuszczających do gry w klubie, moja piłkarska przygoda zakończyła się."
 
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
 "06.06.2010 r., mecz II Ligi Elana Toruń - Zawisza Bydgoszcz, gdzie dla miejscowych kibiców jest to tak samo prestiżowy mecz jak dla nas mecz Radom - Kielce. Ponadto mecz bardzo ważny dla obu drużyn, gdyż Elana, aby się utrzymać musiała wygrać a Zawisza, aby mogła awansować, również musiał wygrać. Mecz zakończył się wynikiem 0:0 z niestrzelonym karnym przez gospodarzy i czerwoną kartką dla bramkarza gości oraz dla asystenta trenera."
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
"Teraz jestem obserwatorem, także już jako sędzia swoich marzeń nie zrealizuję. Ale zawsze chciałem być na stadionie Maracana na meczu Brazylia - Argentyna."
 
6.Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
"Bardzo lubiłem szwedzkiego sędziego Andersa Friska za jego sposób prowadzenia meczu i naturalny luz, jaki miał na boisku."
 
7. Czym zajmujesz się na co dzień? 
"Na co dzień prowadzę firmę zajmującą się sprzedażą odzieży roboczej i artykułów BHP."
 
8. Czemu zdecydowałeś się zostać obserwatorem? 
"Będąc przez kilka lat sędzią w Podlaskim ZPN, prezes związku poprosił mnie na rozmowę i powiedział, że obserwatorom kończy się wiek do dalszego bycia na szczeblu centralnym i widziałby mnie na ich miejscu. "
 
9.Co chciałbyś zmienić w przepisach gry? 
"Uważam, że przepisy powinny być zrozumiałe dla zawodników i kibiców, dlatego chciałbym ujednolicenia interpretacji w zakresie pozycji spalonej i zagrania piłki ręką."
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
"Mecz II Ligi w Chojnicach gdzie znaną tradycją było, że zawsze na poczęstunek dla sędziów przygotowywany był pstrąg. Jako że mecz był rozgrywany w tzw. długi weekend, żona jednego z sędziów asystentów nie bardzo chciała go puścić na tak długi wyjazd, dopiero przekonało ją, że przywieziemy po meczu jej przysmak w postaci pstrąga. Po przyjeździe na stadion i zajęciu się obowiązkami meczowymi, gdy szykowaliśmy się na rozgrzewkę, kolega asystent mówi mi, że nie ma jeszcze piłek meczowych i w lodówce też nie ma pstrąga i co on teraz żonie powie. Na to powiedziałem, że zaraz przyjdzie kierownik z opieką, to niech się go zapyta. Po przyjściu kierownika kolega się go zapytał: "Kiero czemu nie ma pstrąga i piłek?". Na co kierownik odpowiedział: ,,Panie sędzio, u nas w klubie piłek to może nie być, ale pstrąg to k... musi być”."
 
11.Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
"Jeżeli wydaje Ci się, że jesteś odporny psychicznie, umiesz radzić sobie ze stresem, chcesz się zmierzyć z 22 naładowanymi adrenaliną facetami oraz sporą grupą kibiców, skończ kurs i zostań arbitrem. Poznaj zupełnie inny poziom piłkarskiego rzemiosła i całkiem inną skalę emocji."


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 25-05-2023)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #58

W naszym cyklu „Co ty gwiżdżesz?!” omawiamy ciekawe klipy szkoleniowe z różnych rozgrywek, chcąc pomóc znaleźć wspólny język kibicom, zawodnikom, trenerom i sędziom oraz przybliżać literę Przepisów Gry i ich interpretacje.

KLIP NR 58 (do obejrzenia tu:  https://streamable.com/svk88a )

 

Dziś świeżutka sytuacja, która wywołała wiele komentarzy nad słusznością decyzji arbitra. Więc jak to jest z tym gwizdkiem?

 

Ale pech! Zawodnik zdobył gola mierzonym strzałem zza pola karnego, ale niestety wcześniej zabrzmiał gwizdek sędziego kończący połowę. Skoro tak, to gol ten nie może zostać uznany – Przepisy Gry stanowią to jasno.

Decyzja sędziego jest więc przepisowa, ale oczywiście budzi ogromny niesmak. Sędzia, gdy podjął decyzję, że czas gry upłynął i pora na końcowy gwizdek, nie spojrzał trochę szerzej i po prostu nie widział albo zbagatelizował nabiegającego na piłkę kolejnego zawodnika drużyny atakującej.

Pech sędziego, bo ten strzał okazał się celny? Nie! To tylko pech drużyny, która została skrzywdzona. Parafrazując klasyka: ta bramka się im po prostu należała. Ale w przypadku sędziego to nie pech, to braki warsztatowe.

Warto więc – ku przestrodze sędziów wszystkich klas i dla wyjaśnienia innym uczestnikom meczów – przypomnieć pokrótce zasady, jakie obowiązują przy kończeniu połów:

 

  • Tuż przed upływem 45./90. minuty sędzia (na szczeblu centralnym, za pośrednictwem sędziego technicznego i jego tablicy) przekazuje otoczeniu swoją decyzję o minimalnej ilości doliczonego czasu.

 

  • Co to znaczy „minimalna”? Że, niezależnie od okoliczności, na pewno ta ilość nie zostanie przez sędziego zmniejszona. Czyli jeśli np. w 90’ było 2:0 (co jeszcze dawało jakieś nadzieje gościom na remis), a chwilę później padł gol na 3:0 (czyli koniec nadziei), to i tak deklarowany przez sędziego doliczony czas, musi być dograny.

 

  •  Ale „minimalna” częściej będzie dotyczyć odwrotnych sytuacji: gdy z powodu kolejnych nienormalnych przerw (m.in. wymiany, kontuzje, gra na czas) już w dodatkowym czasie, sędzia będzie musiał doliczyć więcej, niż to, co deklarował pierwotnie. Jak wtedy działamy? Doliczamy kolejne półminutówki, czyli np. zamiast deklarowanych trzech dodatkowych minut, będziemy grać 3’30” lub 4’00” lub 4’30” itd.

 

  • Kończymy daną połowę, co do zasady, punktualnie – zgodnie z powyższymi zasadami, z możliwą tolerancją kilku sekund (czyli np. zakończenie po 3’03” albo 4’32” jest też OK).

 

  • Jednak oczywiście są takie sytuacje, gdy nie punktualność będzie najważniejsza, ale duch gry. Jeśli w momencie upływu czasu jedna z drużyn ma wykonywać stały fragment gry, mogący zakończyć się golem – chodzi tu o rzut rożny, rzut wolny albo wrzut (ale tylko na wysokości pola karnego) – pozwolimy go wykonać. Warunek: piłka musi wyjść z gry jeszcze w ustalonym czasie gry, wtedy decyzja sędziego o przyznaniu rzutu/wrzutu podlega jeszcze wykonaniu. Czyli jeśli piłka wyjdzie za linię bramkową w 2’55” doliczonego czasu, a samo wykonanie rzutu rożnego nastąpi w 3’20”, wszystko będzie OK.

 

  • Podobnie działamy, jeśli w momencie upływu czasu jedna z drużyn aktywnie prowadzi akcję, która może zakończyć się golem – należy jej to umożliwić. Wtedy zakończenie „odroczymy” do rozstrzygnięcia tej akcji, nawet jeśli miałoby to nastąpić w 3’12” albo 4’46”.

 

  • Jeśli jednak efektem takiej „dogrywanej” akcji byłoby wyjście piłki na rzut/wrzut dla atakujących, już nie pozwolimy na jego wykonanie. Jedyny wyjątek: rzut karny – zgodnie z Przepisami Gry zawsze musimy przedłużyć czas gry (nawet grubo „po czasie”) na wykonanie „jedenastki”.

W naszym klipie nie mamy wątpliwości, że atakującym należało pozwolić na oddanie tego strzału zza pola karnego i zakończyć połowę dopiero po kilku sekundach: albo po uznaniu gola, albo po złapaniu piłki przez bramkarza albo po wybiciu przezeń piłki na rzut rożny (który już nie zostałby wykonany). Ale tak to jest, gdy sędzia na boisku za wcześnie wyłączy myślenie – tutaj po pierwszym strzale, odbitym przez obrońcę uznał „eee, już się nic nie wydarzy”…

 

Piotr Tenczyński(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 22-05-2023)
Obsada sędziowska 20-21.05.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 Pobierz obsadę(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 18-05-2023)
Obsada sędziowska 13-14.05.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 Pobierz obsadę(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 11-05-2023)
Szkolenie z Tomaszem Listkiewiczem
We wtorek (09 maja 2023) podczas szkolenia dla wszystkich sędziów gościliśmy Tomasza Listkiewicza – sędziego asystenta finału Mistrzostw Świata w Katarze, czołowego sędziego asystenta na świecie.
 
 Tomasz przybliżył nam główne zmiany dotyczące zapisów interpretacji artykułu XI (spalony) takich jak:
 
- rozmyślne zagranie;
- ewidentna próba;
- ewidentne działanie;
- wyraźne zasłonięcie;
- jednoznaczny wpływ;
- wpływ.
 
Głównym celem szkolenia było usystematyzowaniem interpretacyjnych zagadnień i próba wskazania obecnego kierunku w zakresie oceny aktywności w grze.
 
Zmiana w podejściu do oceny artykułu XI w dużej mierze wynika z wprowadzenia VAR i zwiększenia liczby detali dostępnych do interpretacji zdarzeń. Ważnym elementem oceny klipów i szkolenia z zakresu spalonego w obecnych czasach jest ustalenie zasad współpracy, zasad opóźniania sygnalizacji przez sędziego asystenta, współodpowiedzialność zespołu za ocenę aktywności gracza z pozycji.
 
Znajomość przepisów stanowiących o naruszeniu Art. XI winna być znana zarówno przez sędziów asystentów jak i sędziów głównych, sędziów technicznych i sędziów VAR.
 
Prawidłowa interpretacja zapisów i dobra ocena spalonego to obecnie efekt współpracy, która powinna dotyczyć informacji: kto zagrał? Czy rozmyślnie? Kto dotknął? Opóźnianie? Wyraźne zasłanianie? Wpływa na rywala? Czy był czelendż?
Dawka wiedzy, którą przekazał nam Tomasz, była olbrzymia, a możliwość wysłuchania wykładu prowadzonego przez tak wyjątkowego Gościa, na podstawie Jego boiskowe doświadczenie dała nam większą świadomość w omawianych aspektach…
 
Dziękujemy Tomaszowi Listkiewiczowi za poświęcony czas i pomoc w podnoszeniu kwalifikacji naszych sędziów.
 


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 10-05-2023)
Sędziowska jedenastka #2
Środa, a więc czas na kolejną odsłonę ,,Sędziowskiej jedenastki”. Tym razem z pytaniami zmierzył się Przewodniczący Komisji Szkoleniowej w Radomiu, arbiter III ligi – Norbert Chrząstek.
Zapraszamy do lektury!
 
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
"Kurs sędziowski ukończyłem w 2012 roku w marcu. Od 2019 prowadzę zawody na poziomie III ligi."
 
2.Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
 "Chęć zostania sędzią zakiełkowała mi w głowie w 2004 roku, kiedy jako 10 latek na kolonii oglądałem finał ME, dokładnie w niedzielę 4 lipca, w którym to Grecja pokonała gospodarzy Portugalię 1:0. Wtedy zwróciłem uwagę na „gościa” w czarnym trykocie, który biegał z gwizdkiem – pomyślałem sobie - też chcę być takim „gościem”. 7 lat później kolega ze szkolnej ławki – Łukasz Kupidura – namówił mnie na kurs. I tak się to wszystko zaczęło. Do dzisiaj we dwóch sędziujemy."
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
 "Czy grałem w piłkę ? Hmmm… Nie były to kluby. Raczej szkolne SKS-y i uliczne mecze. Nie miałem nigdy „talentu” do piłki, poza byciem szybkim i zwinnym.  "
 
4.  Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
"Było kilka fajnych historii związanych z meczami, ale nie wszystkie nadają się do opowiedzenia. Jednak chyba najlepiej wspominam swój debiut w III lidze. Dokładnie było to 11 sierpnia 2019 roku. Jak wiadomo 6 sierpnia wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górą. I ja też brałem w takiej udział. Więc od 6 do 10 sierpnia przemierzałem pątniczy szlak, aby 11 sierpnia o godzinie 11:15 rozpocząć - tuż po sumie - punktualnie zawody. Pamiętam to jak dziś. Mecz był naprawdę wymagający zakończył się remisem 1:1, a goście mieli nawet rzut karny! Zdaniem publiczności, która dopiero co opuściła pobliską świątynię, a której nastrój „uduchowiony” minął wraz z pierwszym gwizdkiem, był to mocno wątpliwy rzut karny. Jednak obserwator przyznał mi rację. Prosto z tego meczu koledzy asystenci odwieźli mnie na szlak pielgrzymkowy, a droga z Łowicza była bardzo „podatna” na świętowanie…"
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
"Każdy kolejny, który będę mógł poprowadzić w wyższej lidze, a także każdy który mnie przybliża do tego celu. A stadion? Naprawdę niesamowicie zapowiada się stadion Radomiaka. Fajnie by było posędziować na rodzimej ziemi przy pełnym komplecie publiczności."
 
6. Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
"Moim ulubionym sędzią jest turecki arbiter Cüneyt Çakır. To w jaki sposób potrafił zarządzać zawodnikami i to jaki spokój od niego emanował, to wywarło na mnie ogromne wrażenie. "
 
7. Czym zajmujesz się na co dzień? 
"Moja „normalna” codzienność polega na leczeniu ludzi ruchem. Jestem fizjoterapeutą i przyjmuję pacjentów, którym pomagam wyleczyć różnego rodzaju schorzenia. "
 
8. Czy w przyszłości widzisz się w roli obserwatora? 
"Myślę, że jest to nieuniknione, aby po zakończeniu przygody z gwizdkiem, móc stać się „sędziowskim instruktorem”, który zdobyte doświadczenie i wiedzę, będzie mógł przekazać młodszym kolegom. Na razie jeszcze moje miejsce jest na boisku…"
 
9.Co chciałbyś zmienić w przepisach gry? 
"Chyba każdy sędzia wskaże na zapis odnoszący się do zagrania piłki ręką. O ile przepis sam w sobie jest dość prosty, to jego interpretacja już nie. I nie ma co się dziwić zawodnikom, działaczom i kibicom, że nikt tego nie rozumie jak sami sędziowie też interpretują to różnie. Dlatego tworzymy specjalny portal dla fanów piłki nożnej, gdzie wyjaśniamy prawidłową wykładnię interpretacji danych zdarzeń. Serdecznie zapraszam wszystkich do śledzenia naszej strony Co Ty Gwiżdżesz? "
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
"Hmm… ciężko wybrać. Ale jest jedna, która naprawdę wymaga przypomnienia, ponieważ pokazuje, że w dzisiejszych czasach nadal liczą się takie wartości jak lojalność, koleżeńskość czy zdrowa rywalizacja w sposób fair. Jechaliśmy na przedostatni mecz tzw. „krzyżykowy”. Obserwatorem tego meczu był ówczesny Przewodniczący Kolegium Sędziów MZPN – Marcin Borski. Oczywiście mieliśmy duży zapas czasowy. Zawsze wolałem być wcześniej na miejscu, niż później robić wszystko w pośpiechu. Mecz był w Karczewie. Gdzieś przed Górą Kalwarią złapaliśmy gumę. Jechaliśmy w składzie: Kuba Karcz i Łukasz Brzeski, który będąc kierowcą zapomniał spakować opony zapasowej . Nie było żadnej stacji, ani wulkanizacji, nic a nic. Ja zacząłem szukać alternatywnych połączeń, koledzy poszli szukać pomocy od domu do domu. I wtedy z odsieczą przyszedł nam Maciek Posuniak i jego zespół sędziowski. Mój ówczesny ,,konkurent” do zdobycia nominacji macierzystej organizacji do walki o awans do III ligi z innymi kandydatami z pozostałych komisji sędziowskich na Mazowszu. Poświęcił swój mecz i swoje spóźnienie na zawody, dla nas, którzy mieliśmy swój najważniejszy mecz o awans. Wszystko się udało bardzo dobrze. Otrzymaliśmy najwyższą możliwą notę jako zespół – 8.5. Wróciliśmy wszyscy do domu o świcie, ale każdy z nas wrócił z satysfakcją i wewnętrznym przekonaniem, że naprawdę „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Do dzisiaj Maciek jest moim głównym asystentem podczas meczów III ligi i CLJ. "
 
11. Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
"Jest to naprawdę niesamowita historia, podczas której poznasz niesamowitych ludzi, zwiedzisz różne zakątki kraju i odwiedzisz miejsca, których normalnie byś nie odwiedził. A przygoda z gwizdkiem pozwoli Ci ukształtować charakter i zahartuje w podejmowaniu trudnych decyzji pod presją. Naprawdę warto spróbować. "


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 10-05-2023)
Obsada sędziowska 10.05.2023

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 Pobierz obsadę(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 09-05-2023)
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Radomska Delegatura Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej dokonała ...

Informujemy, że biuro Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Związk...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej poniżej przekazuje druk zgłoszen...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej serdecznie zaprasza kluby do udz...

Kluby i szkółki piłkarskie, które nie złożyły jesz...
KALENDARIUM
luty, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.