Dzisiaj jest wtorek, 16 sierpień 2022 r., 228 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystartowała Tymex Liga Okręgowa

Doczekaliśmy się! Wystartował nowy sezon w Tymex Lidze Okręgowej. Już pierwsza kolejka pokazała, że to będzie ciekawy sezon i emocji będzie sporo. W inauguracyjnej kolejce zanotowaliśmy kilka niespodzianek, głównie w przypadku beniaminków. Centrum Radom pokonało mocną Szydłowiankę Szydłowiec. Z kolei Gracja Tczów zremisowała z silną Powiślanką, choć od wygranej dzieliło ich pięć minut. Pierwszym liderem został Gryf Policzna.Czytaj więcej
Luksiary zainaugurowały sezon w Ekstralidze

Hydrotruck Sportowa Czwórka Radom po pięciu latach przerwy ponownie zagrała na najwyższym szczeblu. W sobotę w inauguracyjnym meczu przegrała z Czarnymi Sosnowiec.Czytaj więcej
Wycofanie Broni II oraz Zorzy Klwów

Informujemy, że z rozgrywek klasy A (grupa II) wycofał się zespół rezerw Broni Radom. Z kolei z klasy B (gr. 2) wycofała się drużyna GKS Zorzy Klwów. Czy w klasie A zostanie dokoptowany zespół, lub rozegrany będzie baraż? O tym zdecyduje Zarząd Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej w dniu 18 sierpnia.(kategoria2: Aktualności, dodano: 13-08-2022)
Rusza nowy sezon w Tymex Lidze Okręgowej
Nowy sezon, nowe nadzieje, nowi zawodnicy. Wszystkie kluby radomskiej klasy okręgowej solidnie przepracowały okres przygotowawczy i prężą muskuły przed inauguracyjną kolejką. W sezonie 2022/23 tylko mistrz ligi okręgowej awansuje do piątej ligi.


Czytaj więcej
Komunikaty Komisji Gier

Za chwilę ruszają rozgrywki w niższych ligach, a także rozgrywki młodzieżowe. Wciąż są zmiany w niektórych rocznikach i grupach, dlatego poniżej zamieszczamy kolejne, aktualne komunikaty dotyczące zmian.Czytaj więcej
Obsada sędziowska 13/14.08.2022

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

POBIERZ(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 11-08-2022)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #44

KLIP NR 44 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/o07vrh)

 

W boisku znalazła się druga piłka, jak się okazało wrzucona tam specjalnie przez członka sztabu Żółto-Czerwonych. Sędzia przerwał grę i pokazał czerwoną kartkę winnemu. Naprawdę? Za takie niewinne wrzucenie, nie robiące nikomu krzywdy?

 

 

Mecze szczebla centralnego są rozgrywane systemem multiball. Za liniami bramkowymi i bocznymi rozmieszczonych jest wiele piłek (bywa nawet 24), a po wypadnięciu tej właściwej poza boisko uprawniony do wznowienia zawodnik bierze inną od chłopca albo z ziemi. Celem takich zapisów było upłynnienie i przyspieszenie gry, zminimalizowanie czasu trwania nienormalnych przerw.

 

 

Ale w czasie meczu drużyny mają czasem inne cele… Ten, kto wygrywa, zwykle „szanuje czas” (mówiąc eufemistycznie), a mówiąc wprost „gra na czas”. Wymyślono dziesiątki bardziej lub mniej wyrafinowanych sposobów na realizowanie takiej niesportowej taktyki, ale to temat na osobne (długie) opowiadanie… Tutaj napiszmy tylko, że widząc takie zachowania na boisku sędziowie mają obowiązek karania winnych zawodników żółtymi kartkami i doliczania utraconego czasu (choć naprawdę czołowi arbitrzy wyróżniają się proaktywnością i prewencją – zapobiegają takim zachowaniom, aby nie musieć później karać i doliczać).

 

 

Ale z osobami przebywającymi na ławkach rezerwowych jest inaczej. Od kiedy kilka lat temu wprowadzono karanie również ich żółtymi i czerwonymi kartkami, w Art. 12 zapisano katalogi zachowań karanych w jeden lub drugi sposób. Z nich wynika, że niektóre przewinienia w wypadku takich osób są karane poważniej niż w wypadku zawodników. Dlaczego? Bo twórcy Przepisów nakładają znacznie większą odpowiedzialność za wizerunek gry czy atmosferę meczu właśnie na trenerów i ich sztaby, niż samych zawodników, zaangażowanych w ferwor walki i mocniej odczuwających fizyczne zmęczenie, stres czy wręcz ból. Przykładem właśnie takiego przewinienia – karanego różnie, w zależności od sprawcy – jest rozmyślne kopanie/rzucanie przedmiotem na pole gry. Gdyby w naszym klipie w taki sposób zachował się np. zawodnik rezerwowych Żółto-Czerwonych, dostałby żółtą kartkę. Ale dla członka drużyny niebędącego zawodnikiem kara jest tylko jedna: wykluczenie.

 

 

W jakich okolicznościach mogłoby tu nie być czerwonej kartki? Gdyby był to całkowity przypadek, nieporozumienie. Oczywiście też nierzadko zdarzają się takie sytuacje na boisku, jednak wtedy sędzia nie podejmuje po prostu żadnych sankcji wobec wrzucającego, ale traktuje tę drugą piłkę, jak gdyby została rzucona np. z trybun. Jednak jeśli – jak w naszym klipie – jest tu premedytacja (wszyscy na boisku i ławkach oraz komentatorzy też nie mieli co do tego wątpliwości J), sankcja może być tylko jedna.

 

 

Co ciekawe, takie wrzucenie drugiej piłki nie zawsze zobowiązuje sędziego do natychmiastowego przerwania gry. Trzeba to zrobić tylko, gdy druga piłka wpłynęła na grę.

 

 

Co jeszcze ciekawsze: jeśli sędzia przerwie grę z powodu takiego przewinienia, jej wznowieniem jest rzut wolny bezpośredni dla przeciwników z miejsca przewinienia. W skrajnym wariancie (gdyby ta piłka została wrzucona w pole karne i tam wpłynęła na grę oraz zawodników) byłby tu podyktowany… rzut karny dla Białych. O tym też warto wiedzieć: osoby na ławkach rezerwowych swoim niesportowym zachowaniem mogą sprowadzić poważne problemy nie tylko na siebie, ale i na swój zespół.

 

 

Piotr Tenczyński(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 11-08-2022)
Komunikat Komisji Gier. Klasa B bez Video

Komisja Gier MZPN Delegatura w Radomiu informuje, że z rozgrywek KEEZA klasa B grupa 1 wycofała się drużyna GKS Lider Video Ciepielów. W celu uniknięcia 2 pauz zostanie utworzony nowy terminarz dla tej grupy, a rozgrywki rozpoczną się od terminu 27/28.08.2022.(kategoria2: Aktualności, dodano: 10-08-2022)
Bilety dla klubów na mecz Polska - Holandia

Przyjmujemy zgłoszenia na bilety reprezentacji na mecz Polska - Holandia - 22.09.2022 na Stadionie Narodowym. Jeden klub może zamówić ograniczoną ilość biletów (maksymalnie pięć). Zamówienia należy składać drogą elektroniczną na adres: biuro@rozpn.pl, podając: imię, nazwisko, pesel oraz cenę biletu (ceny:120 zł , 180 zł, 240 zł). Zgłoszenia będą przyjmowane do wtorku 16.08.2022 roku. Liczy się kolejność zgłoszeń.(dodano: 10-08-2022)
Komunikat Komisji Bezpieczeństwa

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej niniejszym przekazuje Komunikat Komisji Bezpieczeństwa, który jest do pobrania w załączniku. Ponadto przekazujemy regulamin i zakres obowiązków delegatów meczowych MZPNCzytaj więcej
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
W siedzibie radomskiej delegatury obradowała Komisja Gier. W ost...

Mazowiecki ZPN z przyjemnością informuje, iż tworzy drużynę ...

Informujemy, że ze względów urlopowych zmienią się godzin...

Opracowany został ramowy terminarz rozgrywek na rundę jesienną s...

Tak jak co roku w wakacje, na boiskach MOSiR w Radomiu rozgrywan...
KALENDARIUM
sierpień, 2022
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.