Dzisiaj jest piątek, 09 czerwca 2023 r., 160 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co ty gwiżdżesz?! Analiza #58

W naszym cyklu „Co ty gwiżdżesz?!” omawiamy ciekawe klipy szkoleniowe z różnych rozgrywek, chcąc pomóc znaleźć wspólny język kibicom, zawodnikom, trenerom i sędziom oraz przybliżać literę Przepisów Gry i ich interpretacje.

KLIP NR 58 (do obejrzenia tu:  https://streamable.com/svk88a )

 

Dziś świeżutka sytuacja, która wywołała wiele komentarzy nad słusznością decyzji arbitra. Więc jak to jest z tym gwizdkiem?

 

Ale pech! Zawodnik zdobył gola mierzonym strzałem zza pola karnego, ale niestety wcześniej zabrzmiał gwizdek sędziego kończący połowę. Skoro tak, to gol ten nie może zostać uznany – Przepisy Gry stanowią to jasno.

Decyzja sędziego jest więc przepisowa, ale oczywiście budzi ogromny niesmak. Sędzia, gdy podjął decyzję, że czas gry upłynął i pora na końcowy gwizdek, nie spojrzał trochę szerzej i po prostu nie widział albo zbagatelizował nabiegającego na piłkę kolejnego zawodnika drużyny atakującej.

Pech sędziego, bo ten strzał okazał się celny? Nie! To tylko pech drużyny, która została skrzywdzona. Parafrazując klasyka: ta bramka się im po prostu należała. Ale w przypadku sędziego to nie pech, to braki warsztatowe.

Warto więc – ku przestrodze sędziów wszystkich klas i dla wyjaśnienia innym uczestnikom meczów – przypomnieć pokrótce zasady, jakie obowiązują przy kończeniu połów:

 

  • Tuż przed upływem 45./90. minuty sędzia (na szczeblu centralnym, za pośrednictwem sędziego technicznego i jego tablicy) przekazuje otoczeniu swoją decyzję o minimalnej ilości doliczonego czasu.

 

  • Co to znaczy „minimalna”? Że, niezależnie od okoliczności, na pewno ta ilość nie zostanie przez sędziego zmniejszona. Czyli jeśli np. w 90’ było 2:0 (co jeszcze dawało jakieś nadzieje gościom na remis), a chwilę później padł gol na 3:0 (czyli koniec nadziei), to i tak deklarowany przez sędziego doliczony czas, musi być dograny.

 

  •  Ale „minimalna” częściej będzie dotyczyć odwrotnych sytuacji: gdy z powodu kolejnych nienormalnych przerw (m.in. wymiany, kontuzje, gra na czas) już w dodatkowym czasie, sędzia będzie musiał doliczyć więcej, niż to, co deklarował pierwotnie. Jak wtedy działamy? Doliczamy kolejne półminutówki, czyli np. zamiast deklarowanych trzech dodatkowych minut, będziemy grać 3’30” lub 4’00” lub 4’30” itd.

 

  • Kończymy daną połowę, co do zasady, punktualnie – zgodnie z powyższymi zasadami, z możliwą tolerancją kilku sekund (czyli np. zakończenie po 3’03” albo 4’32” jest też OK).

 

  • Jednak oczywiście są takie sytuacje, gdy nie punktualność będzie najważniejsza, ale duch gry. Jeśli w momencie upływu czasu jedna z drużyn ma wykonywać stały fragment gry, mogący zakończyć się golem – chodzi tu o rzut rożny, rzut wolny albo wrzut (ale tylko na wysokości pola karnego) – pozwolimy go wykonać. Warunek: piłka musi wyjść z gry jeszcze w ustalonym czasie gry, wtedy decyzja sędziego o przyznaniu rzutu/wrzutu podlega jeszcze wykonaniu. Czyli jeśli piłka wyjdzie za linię bramkową w 2’55” doliczonego czasu, a samo wykonanie rzutu rożnego nastąpi w 3’20”, wszystko będzie OK.

 

  • Podobnie działamy, jeśli w momencie upływu czasu jedna z drużyn aktywnie prowadzi akcję, która może zakończyć się golem – należy jej to umożliwić. Wtedy zakończenie „odroczymy” do rozstrzygnięcia tej akcji, nawet jeśli miałoby to nastąpić w 3’12” albo 4’46”.

 

  • Jeśli jednak efektem takiej „dogrywanej” akcji byłoby wyjście piłki na rzut/wrzut dla atakujących, już nie pozwolimy na jego wykonanie. Jedyny wyjątek: rzut karny – zgodnie z Przepisami Gry zawsze musimy przedłużyć czas gry (nawet grubo „po czasie”) na wykonanie „jedenastki”.

W naszym klipie nie mamy wątpliwości, że atakującym należało pozwolić na oddanie tego strzału zza pola karnego i zakończyć połowę dopiero po kilku sekundach: albo po uznaniu gola, albo po złapaniu piłki przez bramkarza albo po wybiciu przezeń piłki na rzut rożny (który już nie zostałby wykonany). Ale tak to jest, gdy sędzia na boisku za wcześnie wyłączy myślenie – tutaj po pierwszym strzale, odbitym przez obrońcę uznał „eee, już się nic nie wydarzy”…

 

Piotr Tenczyński(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 22-05-2023)
Keeza Klasa B. Awans Promnej II. KS Maków i KS Potworów

Zapadły najważniejsze rozstrzygnięcia w Keeza Klasie B. W grupie I awans wywalczyła ekipa KS Maków. Z kolei w grupie II promocję na wyższy szczebel zapewniła sobie drużyna rezerw LKS Promna. Z drugiego miejsca awans wywalczył też KS Potworów. Gratulujemy trenerom, piłkarzom i kibicom wspomnianych klubów.Czytaj więcej
Wosztyl.eu Klasa A, grupa 2: Milowy krok Zodiaka

W szlagierowym spotkaniu grupy II Wosztyl.eu Klasy A, Zodiak Sucha pokonał Sokół Przytyk. Pdopieczni trenera Pawła Młodzińskiego po wygranej mają już siedem punktów przewagi i są już jedną nogą w lidze okręgowej.Czytaj więcej
Wosztyl.eu Klasa A, grupa 1: Polonia już coraz bliżej

Polonia Iłża w derbach sąsiednich gmin pokonała dość gładko Skaryszewiankę Skaryszew. Iłżanie są coraz bliżej awansu. Wicelider, Akcja Jastrzębia również punktuje, a dość nieoczekiwanie punkty zgubił Zawisza Sienno. Ciekawy mecz z udziałem Zwolenianki, która zapewniła sobie wygraną w ostatniej minucie z karnego.Czytaj więcej
Tymex Liga Okręgowa. Rezerwy Radomiaka z awansem do V ligi

Rezerwy Radomiaka Radom zapewniły siebie awans do Decathlon V ligi. Gratulujemy trenerowi Maciejowi Lesiszowi, całemu sztabowi i zawodnikom. W końcówce sezonu w Tymex LIdze Okręgowej przyglądać się będziemy jak toczy się walka o utrzymanie. Emocji w tej lidze na pewno nie zabraknie.Czytaj więcej
Obsada sędziowska 20-21.05.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 Pobierz obsadę(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 18-05-2023)
Komunikat w sprawie dokumentów licencyjnych

W związku ze zbliżającym się okresem składania wniosków licencyjnych przez kluby biorące udział w rozgrywkach prowadzonych przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, Komisja ds. Licencji Klubowych informuje, że:Czytaj więcej
Piłkarskie skrzaty Mazowsza. Czekamy na zgłoszenia

Już 4 czerwca na terenie naszej delegatury rozpocznie się turniej Mistrzowskie Skrzaty Mazowsza 2023 wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Bielana.Czytaj więcej
W Keeza Klasie B, dwóch mocnych liderów

W obu grupach Keeza Klasy B wciąż nie brak ciekawych rozstrzygnięć. W grupie I na prowadzeniu KS Maków, a w grupie II, liderem jest LKS Promna II. Obie drużyny mają spory komfort i są coraz bliżej upragnionego awansu.Czytaj więcej
Wosztyl.eu Klasa A, gr. 2. Zodiak znowu ucieka

W grupie 2 Wosztyl.eu Klasy A, w najciekaszym pojedynku. Sokół Przytyk zremisował z Oronką Orońsko. Przytyczanie uratowali punkt w ostatniej minucie. Potknięcie wicelidera wykorzystał liderujący Zodiak i powiększył przewagę do czterech punktów. W derbach powiatu przysuskiego Blask Odrzywół pokonał na wyjeździe Orła Gielniów.Czytaj więcej
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
W związku ze zbliżającym się okresem składania wniosków l...

Już 4 czerwca na terenie naszej delegatury rozpocznie się turnie...

Komisja Gier MZPN Delegatura w Radomiu zamieściła w dziale DO PO...

Startuje pilotażowa edycja Turnieju 1x1. Turniej ma na celu popu...

Szukasz interesujących ofert pracy, stażu lub wolontariatu w maz...
KALENDARIUM
czerwiec, 2023
pnwtśrczptsbnd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.