Dzisiaj jest poniedziałek, 15 kwiecień 2024 r., 106 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co ty gwiżdżesz?! Analiza #65

KLIP NR 65 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/m06se5 )

 

Biały wybił piłkę na aut, ta wychodzi poza boisko akurat na wysokości ławki Niebiesko-Zielonych. Jednak piłka nie opuściła boiska – trener Niebiesko-Zielonych zatrzymał ją stopą jeszcze w boisku. Czyli nie będzie wrzutu dla jego zespołu, sędziowie muszą interweniować. Mówiąc sformułowaniami z Art. 12, trener w oczywisty sposób wkroczył na boisko (chociaż tylko częścią jednej nogi) i wpłynął na grę (zatrzymał piłkę będącą w boisku). Jak więc ukarać trenera i jego drużynę?Czytaj więcej
Wesołych świąt Bożego Narodzenia życzy ROZPN

Zarząd Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej wraz z prezesem Kamilem Witkowskim, życzą prezesom i działaczom naszych klubów, piłkarzm, trenerom, sędziom, sponsorom, władzom samorządowym oraz sympatykom futbolu, ZDROWYCH, SPOKOJNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT.(kategoria2: Aktualności, dodano: 22-12-2023)
Ramowy terminarz rundy wiosennej

Znamy już ramowy terminarz rozgrywek piłkarskich w regionie radomskim. Jako pierwsi na boiska wyjdą zawodnicy Tymex Ligi Okręgowej, którzy zainaugurują rundę rewanżową 16 marca. Runda zakończy się meczami barażowymi.Czytaj więcej
Biuro delegatury nieczynne do 5 stycznia

Informujemy, że biuro Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, mieszczące się przy ul. Chrobrego 52, nie będzie czynne do 5 stycznia 2024 roku. Za niedogodności przepraszamy. W tym okresie ewentualne, pilne sprawy można kierować do Mazowieckiego ZPN w Warszawa.(kategoria2: Informacje, dodano: 21-12-2023)
Do 12 stycznia zgłoszenia drużyn w ligach młodzieżowych

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej poniżej przekazuje druk zgłoszenia do rozgrywek na rundę wiosenną sezonu 2023/2024 drużyn w kategoriach U-11, U-10, U-9 i U-8 oraz alternatywnych rozgrywek 6-osobowych U-15, U-14, U-13, U-12.Czytaj więcej
Jaka to była jesień w Tymex Lidze Okręgowej? Pytaliśmy w klubach

Za nami bardzo ciekawa i emocjonująca runda jesienna w Tymex Lidze Okręgowej. Zapytaliśmy trenerów, prezesów kilku naszych klubów o to, czy są zadowoleni z postawy swoich drużyn, kto według nich powalczy skutecznie o awans?Czytaj więcej
XIV Memoriał Daniela Malinowskiego dla Chynowa

Drużyna GKS Chynów pokonując w finale MKS Piaseczno, zwyciężyli w tegorocznym Memoriale Daniela Malinowskiego. Po raz kolejny w Warce środowisko piłkarskie pamiętało o swoim przyjacielu.Czytaj więcej
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #64

KLIP NR 64 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/fv2myz)

 

Obrońca Zielonych dokonał przewinienia, sędzia odgwizdał faul. Jednak jak widać, mogło tu dojść do bardzo poważnej kontuzji Czarnego, może nawet złamania nogi. Jak należy opisać czerwoną kartkę dla Zielonego: czy to poważny rażący faulczy gwałtowne agresywne zachowanie? A może jednak to tylko żółta kartka, bo faulujący w kluczowym momencie ugiął nogę, a faulowany mógł po chwili kontynuować grę?

 

Zielony był spóźniony do piłki. Zanim doleciała w ten rejon, pchnął od tyłu przeciwnika, powodując jego upadek – to właśnie odgwizdał sędzia i mam nadzieję, że na tym etapie nikomu nie przychodzi do głowy jakakolwiek kartka dla obrońcy. To pchnięcie jest tylko nieostrożne, nie mówimy też o przerwaniu korzystnej akcji.

 

 

Jednak intrygujące jest dopiero to, co wydarzyło się później. Zielony nadepnął korkami na nogę leżącego przeciwnika. Czarny nie symuluje. Jego krzyk i konieczność szybkiego udzielenia pomocy medycznej świadczą o tym, że stało się coś poważnego. Widać to doskonale, gdy zrobimy odpowiednią stopklatkę (z kamery z płyty boiska). Jak więc to nadepnięcie powinno wpłynąć na dalsze losy Zielonego?

 

 

Przeważnie sama stopklatka to za mało, by ZROZUMIEĆ sytuację, jej kontekst. Tutaj kluczowe jest pytanie, dlaczego doszło do takiego nadepnięcia? Nie chodzi nawet o intencje Zielonego. Owszem, nie chciał tego zrobić (tyle że, rozpędzony, nie mógł już tego uniknąć). Czasem jednak brak rozmyślności nie będzie wytłumaczeniem.

 

 

Tutaj kluczowe jest to, że wina faulującego ogranicza się do pierwotnego pchnięcia, nic więcej nie można mu dopisać do rachunku. Potem ani on, ani faulowany Czarny nie mieli już wpływu na to, że ciało Czarnego akurat w taki sposób upadło na ziemię, w miejsce, gdzie rozpędzony Zielony musiał zrobić jeszcze dwa kroki i nie miał szans tego zmienić. Wręcz przeciwnie: to, że nadepnięcie rzeczywiście następuje ugiętą nogą można odczytywać jako próbę hamowania, ograniczenia do minimum nieuchronnego, bolesnego dla przeciwnika, kontaktu. Widać więc, że całe zdarzenie jest w 200% przypadkowe i na pewno nie można mówić o przewinieniu skutkującym czerwoną kartką: poważnym rażącym faulu czy gwałtownym agresywnym zachowaniu. Ba, nie ma tu też gry nierozważnej („atak wykonany bez zważania na bezpieczeństwo przeciwnika lub konsekwencje takiego ataku”). Zielony chciał tu tylko pchnąć przeciwnika, a nie był w stanie przewidzieć, że ten potem upadnie akurat w taki sposób, że dwa kroki później jego noga będzie leżeć na ziemi dokładnie w tym miejscu, gdzie Czarny musi postawić swój kolejny krok podczas hamowania.

 

Sędzia widział te wszystkie detale i na boisku podjął dobrą decyzję: rzut wolny bezpośredni dla Czarnych (za pchnięcie) i brak sankcji dla Zielonego.

 

Piotr Tenczyński(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 15-12-2023)
Walne Zgromadzenie i Wigilia środowiska piłkarskiego

Najpierw Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze, a potem wspólna wieczerza wigilijna. W taki sposób władze Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, prezesi klubów, działacze, sędziowie i zaproszeni goście zakończyli piłkarski rok. Był to czas życzeń, ale również podsumowań i rozmów o najbliższych planach.

 Czytaj więcej
Kurs sędziowski
Już jutro widzimy się w siedzibie Delegatury MZPN w Radomiu o godzinie 17:00.
 
Zapisy są cały czas otwarte, a schemat maila znajduje się w poście poniżej. Zostań jednym z nas!
 
 
Już dziś możesz wziąć w swoje ręce losy meczu i stać się sędzią piłkarskim, ponieważ Komisja Sędziowska Radomrozpoczyna nabór kandydatek oraz kandydatów na sędziego piłki nożnej, który odbędzie się w formie hybrydowej.
 
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek 12.12.2023 o godz. 17:00 w siedzibie radomskiej delegatury MZPN przy ul. Chrobrego 52 w Radomiu.
 
Jeśli jesteś zainteresowany, napisz do nas maila na adres:
 ks.radom@wp.pl
 
z tytułem "KURS 2023/2024" według podanego wzoru:
- imię i nazwisko:
- data urodzenia:
- wykształcenie:
- czy grasz w klubie piłkarskim:
- dodatkowe informacje o mnie:
 
Wymagania:
• wiek minimum 16 lat,
• wykształcenie średnie lub status ucznia szkoły ponadodstawowej,
• dobra ogólna sprawność fizyczną oraz sportowa sylwetka,
• niekaralność.
 
Bądź jednym z nas i spróbuj swoich sił na boisku w roli sędziego!


(kategoria2: Wydział Sędziowski, dodano: 11-12-2023)
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Wielkimi krokami zbliża nam się inauguracja rundy wiosennej w na...

Radomska Delegatura Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej dokonała ...

Informujemy, że biuro Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Związk...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej poniżej przekazuje druk zgłoszen...

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej serdecznie zaprasza kluby do udz...
KALENDARIUM
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.